EKONOMİ
Giriş Tarihi : 19-05-2023 22:17   Güncelleme : 19-05-2023 22:17

Kimse detayları bilmiyordu! Gelir şartı aranmayan bu yardımı alabilirsiniz! Başvuranlara maddi destek veriliyor.

Gelişen sosyal devlet anlayışı çerçevesinde, Bakanlık düzenli olarak ailelere yardım sağlamaktadır. Ancak, bu yardımlardan sadece anneler faydalanabilmektedir.

Kimse detayları bilmiyordu! Gelir şartı aranmayan bu yardımı alabilirsiniz! Başvuranlara maddi destek veriliyor.

Başvuranlara maddi destek veriliyor. Kimse detayları bilmiyordu! Gelir şartı aranmayan bu yardımı alabilirsiniz- Gelişen sosyal devlet anlayışı çerçevesinde, Bakanlık düzenli olarak ailelere yardım sağlamaktadır. Ancak, bu yardımlardan sadece anneler faydalanabilmektedir. Birçok kişi tarafından henüz bilinmeyen bu destek ödemeleri, başvuruda bulunan tüm annelere devlet tarafından karşılıksız olarak dağıtılacak olan 3 bin TL'lik bir ödemeyi içermektedir. Çalışan anneler ve çocuğuna bakacak kimsesi olmayan anneler, bu ödemeyi şartlısız olarak kullanabileceklerdir. Böylece, çalışma hayatlarına devam ederek ev ekonomisine de destek olabileceklerdir.

Uzun bir süredir ülkemizde ve dünya genelinde devam eden salgın sebebiyle, ek tedbirler alınmaktadır. Eğitim faaliyetlerinin uzaktan sürdürülmesi nedeniyle, birçok çocuk evden eğitim almıştır. Özellikle okul öncesi çocuğu olan anneler, bu süreçte zorluklar yaşamışlardır. Bu sebeple, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından annelere düzenli ödeme desteği sunulmaktadır.

Düzenli ödemeler her ay yapılacak şekilde planlanmıştır. Proje kapsamında, hem sigortalı çalışan sayısının hem de kadın istihdamının artırılması hedeflenmektedir. Özel gereksinimli çocuğu olan anneler, aylık destek ödemelerinden faydalanabileceklerdir. Bu tutar her yıl kademeli olarak artacak ve başvuran tüm annelere karşılıksız olarak verilecektir.

Proje kapsamında, Avrupa Birliği ile gerçekleştirilen işbirliği sayesinde eğitimli çocuk bakıcılarının teşvik edilmesi ve kadın istihdamının artırılması amaçlanmaktadır. Bu projeden yararlanabilecek anneler için belirlenen 3 il bulunmaktadır. Diğer illerde ikamet eden annelere ise ödeme yapılmayacaktır.

Proje kapsamında bakıcı olarak görev alacak kişilerin, İŞKUR tarafından mesleki yeterlilik kurumu veya Milli Eğitim Bakanlığı onaylı kurslardan birinden belge almaları gerekmektedir. Başvuruda bulunacak olan kişiler, e-devlet şifreleriyle sgkegitimlibakici.org veya sgk.org adreslerinden başvurularını gerçekleştirebilirler.

Devlet yardımı ile annelere sunulan bu destekler, ailelerin refahı ve çocukların eğitimi için önemli bir adımdır.

Harun KayaHarun Kaya