Salça, hasadı yeni yapılan domates ve biber ürünleriyle yapıldığında çok daha lezzetli oluyor. Genellikle yemeklere lezzet vermek için kullanılan salçada karşılaşılan en büyük sorun ise çabuk bozulması ve küflenmesidir. Bu nedenle salça yaparken özen gösterilmesi gereken bazı püf noktalar vardır. Bir kere evvela domates ve biberleri olabildiğince iyi yıkamak ve sonrasında kabuklarını soyup ve çekirdeklerini çıkarmak önemlidir.

İLGİLİ HABER Faizsiz Kredi Arayanları Rahatlatacak Bankalar! Geri Ödemesi de Çok Kolay, Böylesine Can Feda!

Ayrıca yapımı tamamlanan salçalar kesinlikle cam kavanozlara doldurulmalı ve soğuk bir ortamda muhafaza edilmelidir. Sadece yemeklerde değil çeşitli salatalarda ve soslarda da kullanılabilen salçanın uzun süre tazeliğini koruyabilmesi mühimdir. Bu açıdan salça hazırlarken temizlik kurallarını da ön planda tutmak gerekmektedir. 

1 KAŞIK ZEYTİNYAĞI EKLEMENİZ YETİYOR...

Aygida.com sitesinde paylaşılan içeriğe göre, Kullanacağınız salçayı, cam kavanozdan temiz bir kaşık ile alın ve kullanım sonrası, üzerine bir miktar zeytin yağı döküp, dolaba kaldırın. Zeytinyağı buzdolabında donacak ve salçanın havayla etkileşimini önleyecektir. Aynı yöntem; erimiş katı yağı salçanın üzerine dökerek de uygulayabilirsiniz.

KAPAĞINA BİR MİKTAR TEREYAĞI EKLEYİN

Eğer yazın bol miktarda salça hazırlıyorsanız ve fazla salçayı uzun süre kullanmayacaksanız, bekleyen salça kavanozlarını küf oluşumundan korumak için tereyağı kullanabilirsiniz.

Tereyağını kavanozun üstünü kaplayacak şekilde eritin ve sıvı hale geldiğinde salçanın yüzeyine dikkatlice ekleyin. Sonra kavanozun ağzını sıkıca kapatın ve serin bir yerde muhafaza edin. Bu yöntem, salçanın kalitesini korurken küflenme riskini azaltacaktır.

KÖY SALÇASI NASIL YAPILIR?

İlk olarak domatesleri iyice yıkayın ve saplarını koparın. Domatesleri büyüklüğüne göre ikiye ya da dörde bölün. Böldüğünüz domatesleri derin bir kaba aktarın. Kabuklarından ayrılması için birkaç gün kapta bekletin ve ara sıra tahta kaşıkla karıştırın. 

3-4 gün sonra domatesleri ince delikli bir süzgeç yardımıyla domatesleri çekirdeklerinden ayırın. Kabuğundan ve çekirdeğinden ayrılan domatesler kırmızı bir püre haline gelecektir.

Daha sonra ince bir tülbentten ya da bez torbadan domatesin suyunu süzün. Oluşan püreyi salçaya dönüştürmek için püreyi geniş bir tepsiye boşaltın ve bir miktar tuz ekleyip güneşte bekletin.

Güneşte kurutacağınız domates salçasının üzerini ince bir tülbent ile örtüp ara sıra tahta kaşıkla karıştırın. En geç bir haftada domates salçanız kullanıma hazır olacaktır. Evinizde böyle bir ortama sahip değilseniz domates püresini tencerede kaynatarak ve tuz ilave ederek salça haline getirebilirsiniz. Pişirirken sık sık karıştırmayı unutmayın ki dibi tutmasın. 

Kaynak: Aygida.com, Yasemin.com

Derleme: Objektifa.com