Kuru fasulye, lif ve karbonihdrat bakımından oldukça zengin bir besindir. Genel itibariyle bakliyatgillerin özellikleri nedeniyle midede şişkinlik ve gaz problemi yapar. Bu problemin ortaya çıkmaması için bir gece öncesinden fasulyeler ıslatılır. Bu da zahmetli bir iştir. Oysa 1 adet salatalığı suyun içerisine alınan kuru fasulyenin üzerine eklemek hem gaz sorunun önüne geçiyor hem de çok daha çabuk pişmesini sağlıyor.

KURU FASULYENİN GAZ YAPMASINI ÖNLÜYOR

Aydinlik.com.tr'nin Milliyet.com.tr'den derlediği habere göre; Kuru baklagilleri, 4-8 saat kadar suda beklettikten sonra pişirmek, hep pişirme süresini kısaltıyor hem de gaz oluşumunu önlüyor. Suda bekletme yani ıslatma, baklagillerde bulunan demir ve çinko gibi minerallerin emilimini de azaltabilen tanin ve fitat gibi bileşiklerin miktarını da azaltıyor.

1 TUTAM KİMYON DA İŞE YARIYOR

Kuru fasulye, nohut, mercimek gibi bakliyatların ortaya çıkardığı gaz probleminden kurtulmanın bir başka yolu ise tencereye piştiği esnada 1 tutam kimyon eklemektir. Kimyon içerisinde yer alan özellikleri sayesinde mideye rahatlatıcı etki verir ve gaz problemini yok eder. 

LOKANTA USULÜ KURU FASULYE TARİFİ

Lokanta Usulü Etsiz Kuru Fasülye Tarifi İçin Malzemeler

1 büyük soğan
2 adet sivri biber
1 yemek kaşığı domates salçası
3 orta boy domates
1 su bardağı fasülye
1 çay kaşığı kimyon
2 çay kaşığı tuz
1 çay kaşığı karabiber
1 çay kaşığı pul biber

Soğanı doğrayıp az yağda kavuruyoruz.
Ardından ince kıyılmış biberleri atıp soğanlar pembeleşene kadar kavuruyoruz.
Domates salçasını da katıp bir kaç dk daha kavurduktan sonra küp küp doğradığımız domatesleri ekliyoruz.
Bir gece önceden ıslattığımız fasülyelerin suyunu süzüp tencereye ekliyoruz. 3-4 dk kavuruyoruz.
Fasülyelerin üstünü 3-4 parmak geçecek kadar sıcak su koyup baharatları ekleyip güzelce karıştırıp düdüklü tencerede 45 dk kısık ateşte pişiriyoruz.

Editör: Göktuğ Efil