EKONOMİ
Giriş Tarihi : 10-05-2023 09:09

Milyonlarca çalışana 10 Mayıs itibariyle müjde geldi! Tazminat veriliyor! SGK'ya dilekçe vermeniz yetiyor

İşçilerin sahip oldukları haklar arasında ihbar tazminatı, kıdem tazminatı, ayrımcılık tazminatı gibi birçok önemli hak vardır.

Milyonlarca çalışana 10 Mayıs itibariyle müjde geldi! Tazminat veriliyor! SGK'ya dilekçe vermeniz yetiyor

SGK'ya dilekçe vermeniz yetiyor. Milyonlarca çalışana 10 Mayıs itibariyle müjde geldi! Tazminat veriliyor - İşçilerin sahip oldukları haklar arasında ihbar tazminatı, kıdem tazminatı ve işe geri dönme hakkı gibi birçok önemli hak bulunmaktadır. Bu makalede, işçilerin bu hakları nasıl kullanabileceği ve kıdem tazminatının kimlere ödendiği gibi konular ele alınmaktadır.

İşçilerin Hakları: İhbar Tazminatı, Kıdem Tazminatı ve İşe Geri Dönme Hakkı

İşçilerin sahip oldukları haklar arasında ihbar tazminatı, kıdem tazminatı, ayrımcılık tazminatı gibi birçok önemli hak bulunmaktadır. Ancak, işçilerin en çok bilmesi gereken haklardan biri de işe geri dönme hakkıdır. İşçinin işten çıkarılması durumunda tekrar aynı işe dönme hakkı bulunmaktadır. Bu makalede, işçilerin bu hakları nasıl kullanabileceği ve kıdem tazminatının kimlere ödendiği gibi konular ele alınacaktır.

180 Gün Çalışana Bu Haklar Veriliyor!

Bir işyerine sigortalı olarak giriş yaptıysanız ve burada 6 ay çalışmanız varsa, çeşitli haklara sahip olursunuz. İşçiler için sunulan bu haklar arasında gerekçesiz işten çıkarılmama hakkı bulunmaktadır. Eğer işten gerekçesiz bir şekilde çıkarılırsanız, işe geri dönme hakkınız doğar. Ancak, işçi işyerine geri dönmek istemezse bu durumda yapması gereken şey, 8 aylık tazminat maaşını almak için başvuruda bulunmaktır. Bu başvuruyla birlikte 8 aylık tazminat maaşı size ödenir.

Ancak, işçi işyerine geri dönmek istemezse bu durumda yapması gereken şey, 8 aylık tazminat maaşını almak için başvuruda bulunmaktır. Bu başvuruyla birlikte 8 aylık tazminat maaşı size ödenir.

Kimler Kıdem Tazminatı Alabilir?

Genellikle kıdem tazminatı, çalışanın işten çıkarılması halinde işveren tarafından ödenen bir tazminat türüdür. Ancak, işten çıkarılmayan ve istifa ederek işten ayrılan bazı çalışanlar da kıdem tazminatı alabilir. Kadın çalışanlara özel olarak evlendikten sonra 1 yıl içerisinde istifa edenler kıdem tazminatı almaya hak kazanırlar.

Erkek çalışanlar ise askerlik sebebiyle işten ayrıldıklarında, kıdem tazminatını hak etmişlerse bu ödemeyi işverenlerinden talep edebilirler.

Harun KayaHarun Kaya