Gazetecilerin görevi, halka hizmet için seçilenlerin başarılıysa övürek teşvik etmek, başarısız ise eleştirerek uyarmaktır.. Çünkü onlar, halka güven veren siyaset  ve hizmet adamı olarak Milletvekili, Belediye Başkanı ya da Meclis üyesi olarak halkın oyuyla gelmiş kişilerdir..

Hiç kimse babamızın oğlu da, düşmanımız da değildir. Hizmet üreteni destekleyen, olaylara objektif yaklaşan, başarısız olanları gazetecilik sınırları içerisinde  eleştirenlerin kötü niyetli olmasından değil, uyarıcı olması görev sınırları içerisindedir…

Çukurova Belediye Başkanı sayın Soner Çetin’in başarılı hizmetlerini haber olarak zaman zaman geniş şekilde veriyoruz. İstiyoruz ki morol desteği olsun, diğerleri de örnek alsın topluma hizmet artsın.

Bakıyoruz bazı belediye başkanlarına,  kendisine oy verenlerin eksik hizmet eleştirisi karşısında bağırıp çağırıyor, hatta kovuyor.. Bu son derece yanlış, elbette halk hizmet alabilmek içini güvendiği kişiyi destekler, ama karşılığını bulamayınca hesabını sorar, sormalıdır da..

Bakınız kamuoyu yoklamalarına.. Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, İlçe Belediye Başkanları sıralamasında hep Türkiye birincisi olmuştur, hiç ikinci sıraya düşmemiştir.. Adana’da genel kamuoyu yoklamasında yine birincilik tahtına uzak ara destekle oturmuştur..

Başarılı olanlara halkın moral vermesi kadar basın-yayın organlarının da destek verip heyecan dozunu yükseltmeleri de bizlerin görevleri arasındadır..

O nedenle Sayın Soner Çetin’in başarılarını  sayfalarımıza taşırken, altından bir şeyler aramaya ya da çamur at izi kalsın anlalyışında olanlara şunu ifade etmekte yarar var:

DOĞRULARI VE YANLIŞLARI YAZMAK GAZETECİLERİN ASLİ GÖREVİDİR..

GAZETECİLER DUYGULARIYLA DEĞİL, ELİNDEKİ BELGE VE BİLGİLERE DAYANARAK HABER YAPAR.

BİREYSEL SORUNLAR GAZETECİLERİN İLGİ ALANINA GİRMEZ, TOPLUMSAL SORUNLARI KAMUOYUNA  DUYURMAK ASLİ GÖREVLERİDİR..

Neden Soner Çetin sorusunun cevabı yukarıda özetlenmiştir.. İsteriz ki örnek alınsın, isteriz ki her Belediye Başkanı kişisel hesaplaşma, siyasi inatlaşma, hiziplerin göbeğinde yer almak yerine sadece görevinin sorumluluğunu yerine getirsin.. “Neden Soner Çetin?” sorusunun cevabı özetle yukarıdaki gibidir. Hemen belirtelim kıskanmanın karşılığı acizliktir.. Neden yazdık, birileri durumdan vazife çıkarmayı dedikodu  yöntemiyle yayma alışkanlığını terk etsin diye..  Biz, 50 yılı aşkın gazetecilik hayatımızda, mesleğimizin bu kadar yerlerde süründüğü dönemle ilk kez karşılaşıyoruz ve konunun Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu’nun gündem haline getirmesini bekliyoruz.. Gazetecilik sorumluluk isteyen bir meslek dalıdır ve kamuoyunun gözü, kulağı, dile olmalıdır. Nokta..