Kahramanmaraş ve Hatay merkezli depremler Adana’da büyük hasarlara yol açtı. Adana’da 13 bina yıkılırken binlerce binada kullanılamaz hale geldi ve ağır hasarlı duruma düştü. 

Adana Valisi Dr. Süleyman Elban ise Adana'da ilk depremlerin ardından özellikle 20 Şubat'taki 6.4'lük Hatay depreminin birçok binayı ağır veya orta hasarlıya çevirdiğini belirtti. Elban, şuana kadar yapılan saha çalışmalarında 3 bin civarında ağır ve orta hasarlı bina tespitinin yapıldığını, çalışmaların tamamlanmasıyla bu sayının artabileceğini söyledi.

Orta hasarlı binaları da ağır hasarlı statüsüne koyduklarını ve onlarında yıkılacağını açıklayan Vali Elban, Adana'da yapılacak toplu konutlar hakkında da bilgi verdi.

Elban, evleri yıkılan ve yıkılacak olan vatandaşlara Çukurova ilçesi Şambayadı Mahallesi ve Sarıçam ilçesi Buruk Mahallesinde yapılacak toplu konutların tahsis edileceğini ifade etti.

Vali Elban, konutlar teslim edilinceye kadar vatandaşların yeni kurulacak konteyner kente veya kira yardımı desteğinden faydalanabileceğini belirtti. 

Orta hasarlı binalar ilgili de Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum şu açıklamaları yapmıştı: 

“Ayakta kalan binaların yüzde 20'si yıkılması gerekiyor. Cumhurbaşkanımız 'Güçlendirme işini yapmayalım, orta hasarlı binaları da aynı ağır hasar gibi güçlendirme yapmadan yeni bina yapıp vatandaşımıza teslim edelim' dedi. Orta hasarlıları da ağır hasarlı statüye koyduk. 653 bin bağımsız yapı yapıp vatandaşa teslim edeceğiz. Bunun için de 1 yıla ihtiyaç var. Daha önce de teslim edeceğimiz konutlar olacak.”