1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla sendikalar ve sivil toplum örgütleri belirledikleri alanlarda toplanmaya başladı. Taksim bu sene de 1 Mayıs kutlamalarına kapalı. Alınan "tedbirler" kapsamında, Taksim Meydanı'na çıkan yollar trafiğe kapatıldı. Metro, tramvay, metrobüs, deniz ulaşımına kısıtlama getirildi. Taksim Meydanı'na yürümek isteyen gruplara polis müdahalesi ve gözaltılar başladı.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, çok sayıda CHP'li ve sendika üyesi Taksim'e doğru hareket etmek üzere Saraçhane'de toplandı.

Özgür Özel şu açıklamaları yaptı:

ÖZGÜR ÖZEL: KABA KUVVETLE YAKLAŞAN BİR İKTİDAR SONU YAKLAŞAN İKTİDARDIR

"Bugün hep birlikte Taksim'e doğru 1 Mayıs'ı bayram gibi kutlayacak bir anlayışla hareket edeceğiz. Bir ülkenin en dünyaca bilinen meydanında 1 Mayıs kutlanmıyorsa o ülkede demokrasi sorgulanır. Bir ülkenin herhangi bir noktasına güvenlik güçleri kullanılarak emekçiler ya da göstericiler sokulmuyorsa orada bir muktedirlikten, iktidardan değil tedirginlikten bahsetmek lazım. Kaba kuvvetle yaklaşan bir iktidar gitgide sonu yaklaşan bir iktidardır.

"TAKSİM TAM OLARAK ÖZGÜRLEŞENE DEK MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ"

Bugün yaşananlar demokrasi eksikliğini gösteriyor. Taksim hedefine doğru hareket ediliyor olması önemli bir kazanımdır. Önemli olan, bayrama halel getirecek, yaralanmaların olmadığı, polislerin de emekçilerin de üzülmediği bir gün olması için hep birlikte gayret gösteriyoruz. Bir gün Taksim tam olarak özgürleşene dek mücadelemizi sürdüreceğiz.

"İÇİŞLERİ BAKANI KİŞİSEL OLARAK İYİ NİYETLİ AMA YENİ BİR ŞEY KONUŞMAK ANLAMSIZ"

İçişleri Bakanının kişisel olarak iyi niyetli çabasını takdir etmekle birlikte üstündeki bir irade tüm uzlaşma ve müzakere imkanlarını ortadan kaldırıyor. İçişleri Bakanının kişisel gayreti tamam ama her aşamada bir tıkanma oluyor. Bu vakitten sonra İçişleri Bakanıyla yeni bir şey konuşmanın anlamı yok çünkü kendisi 'Maalesef kabul edilmedi, maalesef uygun görülmedi' diye cevaplar veriyor."