Sosyal medya, gerçeği yansıtmayan ve provokatif amaçlı paylaşımların ana üssüne dönüştü. Daha da ötesi neredeyse patlamaya hazır bir bomba! 

Bunun bir örneği de dün gece yaşandı. Twitter (X) platformunda bazı hesaplar üzerinden  “Suriyeliler Adana’da otobüs şoförünü araçtan indirip dövmüşler! 

Hala tehlikenin farkında değilmisiniz?” şeklinde yayılan paylaşım kasıtlı ya da kasıtsız tamamen provokatif amaçlıydı.

Halbuki haber portalımızın da zamanında yayınladığı haberin Suriyelilerle hiçbir ilgisi yoktu. İki Türk gencinin sollama tartışması yüzünden otobüs şoförünü dövmesinden ibaretti. 

Nitekim Dezenformasyonla Mücadele Merkezi “Sosyal medyada paylaşılan bazı görüntülerle ilgili, (Suriyeliler Adana’da otobüs şoförünü araçtan indirip dövdüler) iddiası doğru değildir. Bahse konu görüntülerdeki olayın, 2 Mayıs 2024 tarihinde Adana Şehir Hastanesi önünde gerçekleştiği tespit edilmiştir. Darp fiilini gerçekleştiren 2 kişinin yakalandığı ve Türk vatandaşı oldukları belirlenmiştir. Kamuoyunu provoke etmeye yönelik manipülatif iddialara itibar etmeyiniz.” şeklinde bir açıklama yapmak durumunda kaldı.

Haber portalı olarak biz de Suriyelilerin kendi ülkelerine gidip yaşamlarını orada devam ettirmelerinden yanayız. Ülkemizin içinde bulunduğu sosyo ekonomik durumda bunu böyle söylüyor. Ancak toplumu irrite edici ve asla gerçeği yansıtmayan provokatif amaçlı yazılı-görsel paylaşımlardan uzak durmak gerekiyor.

Sağduyulu olmakta yarar var.

objektifa.com