GÜNCEL
Giriş Tarihi : 29-11-2023 16:12

Sahte İmzalara İki Tutuklama…

Sahte İmzalara İki Tutuklama…


Dönemin İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ve İstanbul Emniyet Müdürü Zafer Aktaş gibi yetkililerin imzalarının taklit edilerek sahte silah ruhsatı düzenlediği belirtilen biri polis iki kişi tutuklandı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Silah ve Patlayıcılar Maddeler Şube Müdürlüğü ekipleri, İstanbul Valisi olduğu dönemde İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ve daha önce Adana'da görev yapan İstanbul Emniyet Müdürü Zafer Aktaş gibi yetkililerin 10 silah ruhsatında imzasının taklit edildiğini tespit etti.

Polis ekipleri, zanlıların ayrıca sahte sağlık kurulu raporu hazırlayarak toplam taşıma ruhsatına “olur” verildiğini ortaya çıkardı. İddiaya göre, “belgede sahtecilik” suçu, emniyette yapılan evraklarla ilgili düzenlemede fark edildi. Memurlar tarafından hazırlanan bir dosyada İl Emniyet Müdürü Zafer Aktaş’a ait imzanın taklit olabileceği anlaşıldı. Bunun üzerine araştırma başlatıldı. Çalışmada, hazırlanan evrakla ilgili bazı eksikler de fark edildi.

AKTAŞ, “İMZA BENİM DEĞİL” DEDİ

Durum Zafer Aktaş’a bildirilince Aktaş, “İmza benim değil” dedi. İmzanın Zafer Aktaş’a ait olmadığı anlaşılınca ilgili araştırma genişletildi. Çalışmada o dönem İstanbul Valisi olarak görev yapan İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın da imzasının taklit edildiği ortaya çıktı. Bunun üzerine emniyetteki silah ruhsat evrakları incelemeye alındı. Araştırmada silah ruhsatı verilmiş 10 evrak bulundu. Ayrıca dijital imzaların ise şube müdürü bilgisayarından farklı bir bilgisayarla atıldığı ortaya çıkarıldı.

BİNLERCE MERMİ ELE GEÇİRİLDİ

Ekiplerin yaptığı kriminal incelemede tüm imza ve parafların sahte olduğu yönünde bulguları da ortaya çıkan güvenlik birimleri, aralarında aktif polis memuru H.Ç. ile av bayisi sahibi Şinasi P.’ın da olduğu 12 şüphelinin yakalanması için operasyon düzenlendi. Baskın yapılan yerlerde 12 şüpheli gözaltına alınırken, bu kişilere ait adreslerdeki aramalarda 10 tabanca, bu silahlara ait 11 şarjör, çeşitli çapta 8 bin 285 mermi ile sahte olduğu belirlenen 10 silah taşıma ruhsatı ele geçirildi.

 

AdminAdmin