GÜNCEL
Giriş Tarihi : 20-02-2023 17:04

Seyhan Ekibi Hatay’dan Döndü

Seyhan Ekibi Hatay’dan Döndü


Seyhan Arama Kurtarma (SAK) ekibi, afet bölgesi Hatay'daki görevini tamamlayarak Adana'ya döndü. SAK ekibini Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay ve belediye personeli karşıladı.

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinin ardından Çukurova ilçesinde yıkılan binalarda arama-kurtarma çalışmalarına başlayan Seyhan Arama Kurtarma ekibi, dört enkaz alanına müdahale etti. Enkaz altında kalan yaralı yurttaşlardan bazılarını canlı olarak çıkaran ekip, enkaz çevresinde ağır hasar aldığı için yıkılma tehlikesi bulunan binalarda mahsur kalan yurttaşları kurtardı. Çukurova ilçesindeki arama-kurtarma çalışmalarını tamamladıktan sonra İskenderun Jandarma Komutanlığı emrinde görev yapan SAK ekibi, görevlendirildiği enkaz alanlarından hem yaralıların hem de yaşamını yitirenlerin çıkarılmasında rol oynadı. 

Hatay'daki görevini de tamamlayan SAK ekibi, Adana'ya döndü. Ekibi, Başkan Akay ve personel karşıladı. İki yıl önce kurulan SAK'ın akredite arama-kurtarma ve ilkyardım eğitimi alarak böyle günlere hazırlık yaptığına işaret eden Başkan Akay, "Depremin daha birinci saatinde ayaktaydı arkadaşlarımız. Çukurova'da çalıştılar. Çukurova'daki çalışmalar bittikten sonra İskenderun Jandarma Komutanlığı'nın emrinde çalışmalarını sürdürdüler. Kendilerine insanlık adına teşekkür ediyoruz. İnşallah böyle bir acıyı bir daha yaşamayız" dedi.

SAK olarak enkaz alanlarında ellerinden geleni yaptıklarını dile getiren Sivil Savunma Uzmanı Sevim Yıldız ise çok yıpratıcı bir süreç geçirdiklerinin altını çizerek, "Özellikle Hatay Defne'de çok kötü bir durum vardı. O yüzden yıpratıcı bir süreç oldu ama elimizden ne geliyorsa yapmaya çalıştık. İyi hissediyorsunuz bazen, bazen acı dolu oluyor, o yüzden karışık duygular içindeyiz" diye konuştu.

AdminAdmin