GÜNCEL
Giriş Tarihi : 21-02-2023 09:16

Suriye, Ürdün, Lübnan, Irak, İsrail, Mısır!

Suriye, Ürdün, Lübnan, Irak, İsrail, Mısır!


Hatay’'ın Defne ve Samandağ ilçesinde dün akşam saatlerinde meydana gelen 6,4 ve 5.8 büyüklüğündeki depremler, Adana'da korku ve paniğe yol açarken bununla da sınırlı kalmadı. 

 
Depremler Orta Doğu ve Kuzey Afrika'yı da salladı. Deprem Suriye, Ürdün, Irak, Filistin, İsrail, Lübnan ve Mısır'da hissedildi.
 
Depremin en çok hissedildiği ülkelerin başında gelen Lübnan'da halk sokaklara çıkarak boş alanlarda toplandı. Depremin ardından başkent Beyrut’un birçok mahallesinde insanların evlerini terk ederek sokaklara döküldüğü gözlendi.
 
BEYRUT'TA HALK SOKAKLARA DÖKÜLDÜ
 
Özellikle şehirde eski yapılaşmanın yoğun olduğu Tarik el-Cedid ve Dahiye mahallelerinde sokakları dolduran halk daha sonra yakınlardaki boş alanlarda toplanmaya başladı. Kas Kas Mahallesinde yer alan Horş Parkı'nda binlerce kişi toplandı.
 
Ailesiyle geldiği parkta AA muhabirine konuşan Nadir Acin, sarsıntı nedeniyle endişelendiklerini, çocukların korktuğunu ve sokağa çıktıklarını söyledi.
 
Acin, özellikle Tarik el-Cedid Mahallesi sakinlerinin neredeyse tamamının sokağa döküldüğünü belirtti.
Bölge sakinlerinden bir diğeri de sarsıntı sonrası endişeyle çocuğunu ve köpeğini alarak sokağa çıktıklarını dile getirdi.
 
Belediye, Tarik el-Cedid Mahallesi’nde bulunan bir futbol sahasını da insanların toplanması için açtı.
 
BEYRUT SAKİNLERİ ENDİŞELİ
 
Beyrut'un güneyindeki Şatilla Mülteci Kampı sakinlerinden Suriyeli Ziyad ise ailesiyle evdeyken şiddetli deprem meydana geldiğini, eşiyle çocuklarını alarak hızla dışarı çıktıklarını aktardı. 
Ziyad, büyük bir depremde evlerin hepsinin yıkılmasından endişe ettiklerini belirtti.
 
Beyrut'un birçok bölgesinde halkın araçlarıyla boş alanlara gitmeye çalışması trafikte de sıkışıklığa neden oldu.
 
AdminAdmin