Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, 1995 yılından bu yana Türkiye’de yaşayan, Gazi İnanç’la evli, 3 çocuk annesi Ramona Visan’a uygulanan çifte standardı meclis gündemine taşıdı

Osmaniye ilinin Kadirli ilçesine bağlı Azaplı köyünde yaşayan Ramona Visan - Gazi İkanç çiftinin 28 yıldan bu yana büyük bir mağduriyet yaşadığını belirten Dr. Şevkin, 1995 yılında Türk vatandaşı Gazi İkanç’la Türkiye’de Türk gelenek ve göreneklerine göre evlenen Ramona Visan’ın o tarihten bu yana Türk kimliği alamadığını vurguladı.

Oturum izni verilen ancak babasının ölümüne rağmen Romanya’ya gidemeyen, “Romanyalı değil Suriyeli olsam kimlik kartım adresime özel kurye ile gelirdi” diyen Ramona Visan’ın Ankara’daki Romanya Konsolosluğu dahil Türkiye’deki tüm mercilere başvurmasına rağmen mağduriyetinin giderilmediğini kaydeden Dr. Şevkin, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın yanıtlaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) soru önergesi sundu.

İKİ OĞLU DA ASKERLİK YAPT
 
I2 erkek, bir kız (Bayram-26 yaşında, Ufuk-24 yaşında ve Melisa-18 yaşında) olmak üzere 3 çocuğu bulunan, 2 oğlu da Türkiye’de askerliğini yapan Ramona Visan’ın ve ailesinin bu mağduriyetinin giderilmesi çağrısında bulunan Dr. Şevkin, “Türk kimliği olmadığı için memleketine ziyarete gidemeyen, resmi olarak herhangi bir işlem yapamayan, hastaneye dahi gidemeyen, herhangi bir işte çalışamayan, evinin geçimine katkıda bulunmak için sadece tarlalarda çalışabilme fırsatı bulan Ramona Visan’a uygulanan bu çifte standart derhal son bulmalıdır” dedi.
 
YANIT BEKLEYEN SORULAR
 
CHP’li Dr. Şevkin, meclise sunduğu soru önergesinde İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’dan yanıt beklediği sorular şöyle:
“- 1995 yılında Gazi İnanç’la evlenen Ramona Visan’ın o tarihten bu yana hangi resmi kurumlara başvuru yapmıştır? Başvuruda bulunduğu resmi kurumların yanıtları nelerdir?
-          İçişleri Bakanlığı, Ramona Visan – Gazi İkanç çiftçinin bu mağduriyetinden haberdar mıdır?
-          İki oğlunu askere gönderen Ramona Visan’a neden Türk kimliği verilmemektedir?
-          Türkiye’de 2015-2023 tarihleri arasında Türk kimliği verilen yabancı insanlar, uyruklarına göre kaç kişidir?
-          Suriye’deki iç karışıklıktan dolayı Türkiye’ye gelen bir çok kişiye Türk kimliği verildiği bilinmektedir. Peki; 28 yıldır bir Türk’le evli olan ve 3 çocuğu bulunan, 2 erkek oğlu askerliğini yapan Ramona Visan’a uygulanan bu çifte standardın nedeni nedir?
-          “Romanyalı değil Suriyeli olsam kimlik kartım adresime özel kurye ile gelirdi” diyen Ramona Visan’ın bu sitemiyle ilgili düşünceleriniz nelerdir?
-          İnsan Hak ve Özgürlükleri kısıtlanan Ramona Visan’ın bu mağduriyetinin giderilmesine yönelik bir çalışma yapılacak mıdır?”