ADANA merkezli 4 ilde düşük ayarlı altın üretip piyasaya sürmeye çalıştıkları iddiasıyla 'parada sahtecilik' suçundan 2 yıldan 12’şer yıla kadar hapis cezası istemiyle haklarında dava açılan, kuyumcular ve yanlarında çalışan 10’u tutuklu, 13 sanık, ilk duruşmada suçlamaları reddetti. Mahkeme, tutuklu 10 sanığın yurt dışı çıkış yasağı ile tahliyesine karar verdi.

Polis ekipleri tarafından yapılan çalışmada, değerli metallerden takı ve mücevherlerin imalatı, toptan ve perakende satışını yapan Y.A., C.M., G.A., D.D. ve A.E.F.’nin üretim ve imalatının Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tekelinde bulunan milli ziynet altınlarının olması gereken ayardan düşük üretip, Adana ve çevre illerde tanıdıkları kuyumcularla piyasaya sürdükleri yönünde bilgiye ulaştı. Yapılan soruşturma kapsamında piyasaya sahte altın sürdükleri iddia edilen kuyumculara ve yanlarında çalışanlara yönelik 14 Mayıs’ta Adana merkezli Mersin, Yozgat ve Kahramanmaraş'ta ‘Ayar-3’ operasyonları düzenlendi. Operasyonlarda, sahte altın atölyelerinde ve kuyumcularda değeri yaklaşık 50 milyon lira olan 3 bin 646 çeyrek altın, 811 yarım altın, 1614 tam altın ile 57 Reşat altını, altın kalıpları, 86 sayfalık sipariş defteri, 38 sayfa sipariş fişi ile 3 sayfası yazılı ajanda ele geçirildi.

RAPOR: STANDART DEĞERLERE UYGUN DEĞİL

Ele geçirilen altınlara ilişkin Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü’nce düzenlenen raporda, altınların düşük ayarlı olduğu, standart değerlere uygun ve darphane baskısı olmadığı, sahte ve aldatma kabiliyetinin olduğu belirtildi. Yakalanan şüphelilerden A.Ç., C.G., D.D., G.A., H.S., İ.T., K.T., M.G., N.D. ve R.E. tutuklandı, C.M., H.K. ile İ.T. ise serbest bırakıldı.