Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın veto etmesiyle bu hafta Meclis’e sunulacak yeni vergi paketi taslağında kritik maddelerin çıkarıldığı iddia edildi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Kurban Bayramı tatili sonrasında Meclis’te sunulacak vergi paketi taslağında kritik maddeler çıkarıldı.

İleri sürüldüğüne göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan taslaktaki kritik vergileri veto etti. Üzerinde aylarca çalışılan ve 5 kez tadil edilerek Erdoğan’ın görüşüne sunulan paketten çıkarılan maddeler ve detaylarına ekonomim.com ulaştı.

Söz konusu maddeler şu şekilde:

SERVET VERGİSİ

Gelirler İdaresi Başkanlığı, beyana tabi geliri ile yapılan harcamalar arasında yüzde 20’nin üzerinde uyumsuzluk olan mükelleflerden özel gider bildirimi istenmesini, izah edilemeyen fark tutarlarından ise servet vergisi alınmasını talep etti. Bu madde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın veto etmesiyle taslaktan çıkarıldı.

BORSADA KAZANÇ VERGİSİ

Borsa İstanbul’da (BIST) işlem gören ve 3 yıldan kısa süreyle elde tutulan hisse senetlerinin alım satımından elde edilen kazançlardan vergi alınmak üzere hazırlanan maddeye göre; borsa kazancından kesilecek vergi, hisse senetlerinin elde tutulma süresine göre, 3 aya kadar yüzde 10, 6 aya kadar yüzde 7.5, 1 yıla kadar yüzde 5, 3 yıla kadar yüzde 2.5, 3 yıl üstü için yüzde 0 olması planlandı. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan taslaktaki bu maddeyi veto etti.

YEME YÜZDE 10 GÜBREYE YÜZDE 20 KDV

Gelir İdaresi Başkanlığı, Türkiye’de daha önce uygulandığı gibi yem satışında yüzde 10, gübre satışında ise yüzde 20 KDV alınmasını önerdi. Her iki üründe de hâlen yüzde 1 KDV uygulanıyor. KDV’nin artırılması halinde çiftçilere Tarım ve Orman Bakanlığı bütçesinden doğrudan destek ödemesi yapılması önerildi. Bu kapsamda 2023 yılı satışlarına göre, yemde 15 milyar lira, gübrede ise yaklaşık 19 milyar lira yıllık gelir etkisi bekleniyordu. Ayrıca yatırım teşvik belgesi kapsamında olmayan Ar-Ge, yenilik ve tasarım faaliyetlerinde bulunanlara uygulanan KDV istisnasının kaldırılması da talep edildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan taslaktaki bu kritik maddeyi veto etti.