Zarif yapısı ve renkleriyle görsel şölen sunan orkide, en nazlı ve narin çiçeklerin de başında gelir. Evde bakılması oldukça zordur ve büyük bir uğraşı ister.  Bu sebeple orkide bakımında dikkat edilmesi gereken püf noktaları gözünüzden kaçırmamanız gerekmektedir. Evinizin salonunda ya da balkonunda orkide bakımı yaparken bilmeniz gereken çiçek bakım sırlarını sizler için derledik. 

Milliyet.com.tr'de paylaşılan bir içerikte; Orkide bakımı sırasında dikat edilmesi gereken noktalar teker teker paylaşıldı. İşte orkide bakımı yaparken özen göstermeniz gereken çiçek bakım ipuçları:

Öncelikle, bitkiyi yeniden canlandırmak için uygun bir ortam sağlanmalıdır. Bunun için orkidenin ihtiyacı olan su, ışık ve nem dengesi göz önünde bulundurulmalıdır.

Düzenli olarak haşlanmış yumurta suyu kullanarak orkide bakımı, çiçeklenme sürecini hızlandırabilir ve bitkinin daha sağlıklı gelişmesine katkı sağlayabilir.

Haşlanmış yumurta suyunun içeriğindeki fosfor, nitrojen ve kalsiyum gibi besin maddeleri, bitkinin büyüme sürecini destekleyen önemli elementlerdir. Bu besin maddeleri, yumurta haşlandığında suya karışarak bitkinin gübre ihtiyacını karşılar. Haşlanmış yumurta suyu, soğuduktan sonra orkidelerinize kolayca uygulanabilir ve düzenli sulama ile birlikte kullanıldığında etkileri hızla fark edilir hale gelir.

ORKİDE BAKIMI YAPARKEN AKLINIZDA BULUNMASI GEREKENLER

Çiçeklerinizi doğuya veya batıya bakan aydınlık bir pencere pervazına yerleştirin, böylece yeterli ışık almasını sağlayın. Orkideler genellikle haftada bir kez sulanmalıdır; ancak kök çürümesini önlemek için aşırı sulamadan kaçının. Orkide sulaması için üç ana yöntem vardır.

Orkide türüne bağlı olarak nem ihtiyaçları değişir. Ancak genel olarak, gündüzleri en az %50, gece ise en az %70 nem oranı idealdir. Daha yüksek nem oranları, orkidelerin daha sağlıklı ve hızlı büyümesine katkı sağlar.

Orkideler için özel olarak formüle edilmiş bir gübre kullanarak haftalık besleme sağlayın. Orkide toprağı, diğer süs bitkilerinden farklı olduğundan, sıvı gübre veya besin maddeleriyle daima beslenmelidir. Gübrelemeyi aylık olarak yapabilirsiniz; bunun için vermeniz gereken miktarı dörte bölebilir ve haftalık olarak uygulayabilirsiniz.