Yeni kurulan Adana Sanat Kulübü ilk etkinliğini Dünya sanat Günü’nde gerçekleştirerek Mustafa Şağyaşar, M. Demirel Babacanoğlu ve Suavi Numanaoğlu’na plaket takdim etti.

Yazar Mustafa Tecirli başkanlığında oluşturulan Adana Sanat Kulübü (ASK) Yönetim kurulunda   yazar ve Ressam  Prof. Dr. Fikri Akdeniz ve Yazar Cumali Karataş bulunuyor.

Ahmet Sağyaşar Musiki Derneği’nde düzenlenen etkinliğin açış konuşmasını yapan ASK Başkanı Mustafa Tecirli, “bu gün bir topluluk olarak Adana Sanat Kulübü’nü kurduğumuzu ve Dünya Sanat Günü çabamızı gerçekleştirmekteyiz. Topluluğumuzun ileride dernekleşmesiyle etkinliklerin gelenekselleşebileceğini de düşünmekteyiz” dedi.

Daha sonra Prof. Dr. Fikri Akdeniz tarafından özgeçmişleri okunan isimler, etkinliği düzenleyen Cumali Karataş tarafından plaket verilmek üzere davet edildi. İzleyicilerin ilgi gösterdiği etkinliğe rahatsızlığı nedeniyle katılamayan Mustafa Sağyaşar’ın Yılın Sanatçısı plaketi, Adana Büyükşehir Belediyesi Kültür Müdürü Muhammet Bakır tarafından, Mustafa Sağyaşar’ın kuzeni Sayın Ahmet Sağyaşar’a vekil olarak verildi. Kültür Müdürü Bakır, yaptığı konuşmada davetlileri selamlayarak “hoş geldiniz” dedikten sonra Dünya Sanat Günü’nü ve Adana Sanat Kulübü’nün (ASK) kuruluşunu kutladı. Sanatın önem ve yararlı işlevine kısaca değinen Kültür Müdürü Muhammet Bakır; yapılan etkinliğin bereketli topraklara yakışan güzel ve isabetli bir etkinlik olduğunu belirtti. Portakal Çiçeği Karnavalı’nın önceden planlanmış olan yoğunluğu nedeniyle Adana Belediye Başkanı Sayın Zeydan Karalar ile Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Sayın Mahmut Göğebakan’ın etkinliğe katılamadığının altını çizen Kültür Müdürü Bakır,  “Bugüne kadar olduğu gibi, önümüzdeki beş yıllık süreçte de sanatın arkasında olduklarını, destekleyeceklerini” vurguladı.