Gerçek zeytinyağı nasıl anlaşılır? Tağşiş ürünler içerisinde belki de en çok zeytinyağının ismini duyuyoruz. Gerçeği çok pahalı ve faydası sayılamayacak kadar çok. Bu sebeple suistimali de fazla. 

İLGİLİ HABER Faizsiz Kredi Arayanları Rahatlatacak Bankalar! Geri Ödemesi de Çok Kolay, Böylesine Can Feda!

Ancak hakika zeytinyağını anlamanızın yolları bulunuyor. Üstelik beklediğinizden çok daha basit. İşte şimdi size aktaracağımız bilgiler sayesinde sahte ve gerçek zeytinytağının ayrımını hemen yapabileceksiniz. 

Zeytinyağı, lezzetli bir yağ olmasının haricinde, kalp rahatsızlıklarının önüne geçme, antioksidan kabiliyetlerinin güçlü olması, iltihaplanmalara karşı duvar örmesi ve beyin sağlığına yaptığı katkılarıyla sağlık bakımından da en özel ürünlerden biridir.

Özellikle Kalp ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Canan Karatay, has zeytinyağının tüketilmesini neredeyse her konuşmasında vurguluyor. Peki iyi ama gerçek zeytinyağı nasıl anlaşılır? 

Üzücü bir durum ama günümüzde sahte zeytinyağları her yerde. Pazarda ve marketlerde gerçek diye aldığımız çoğu zeytinyağının gerçeklikle uzaktan yakından ilgisi bile yok. Böyle olunca sahte zeytinyağı tüketimi ciddi sağlık problemlerini de ortaya çıkarıyor. Dolayısıyla hakiki olmayan zeytinyağını belirlemek ve anlamak, bu sıkıntılarla karşılaşmamak adına oldukça önemlidir. İşte sahte zeytinyağını anlama yöntemleri: 

Tadım Testi

Kaliteli natürel zeytinyağının anlaşılması için yapılabilecek en kolay şey, tadım testidir. Zeytinyağını bir çay kaşığıyla tadarak, yağın kalitesini anlayabilirsiniz. Kaliteli bir zeytinyağı, tadım testi esnasında genzinizi yakmalıdır. Taze bir aromayla birlikte gelen bu yakıcı his, gerçek zeytinyağını anlamanın en kolay yoludur.

Koku Testi

Zeytinyağını kokladığınız zaman, meyvemsi ve taze bir koku almanız gerekir. Kaliteli bir zeytinyağında, zeytin kokusu baskındır. Fakat kalitesiz olan ürünlerde, tiner, boya ve küf kokusu gibi kokular baskındır.

Donma Testi

Gerçek zeytinyağı, 0 ile -6 derece arasında donarak kristalleşmektedir. Donma testi için, bir su bardağı zeytinyağını dondurucunuza koyarak yarım saat kadar bekleyin. Yarım saatlik süre sonunda, kaliteli olan zeytinyağının her noktası aynı şekilde donmuş olmalıdır. Ancak zeytinyağının bir kısmı donmuş bir kısmı ise sıvı kalmışsa, o ürünün kalitesiz olduğu kolayca söylenebilir.

Su Testi

Kaliteli zeytinyağını anlamak için en bilinen yöntemlerden birisi de, su testidir. Gerçek zeytinyağı, suyun üzerinde kalır. Bunu anlamak için bir bardak suya, az miktarda zeytinyağı ekleyebilirsiniz. Eğer zeytinyağı su yüzeyinde kalıyor ve baloncuklar çıkarıyorsa, kalitelidir. Sahte ve kalitesiz olan zeytinyağı ise, kısa süre içerisinde suya karışacaktır.


ZARARLI BAKTERİLERİ YOK EDİYOR

Acibadem.com.tr'de aktarılan bilgilere göre, Zeytinyağındaki bazı bileşenler, sağlığa zarar veren bakterilerle mücadele eder. Zeytinyağı, bu özelliği ile ülser ve kanser nedenlerinden biri olan helikobakter piloriyi etkisiz hale getirmeye yardımcı olur. 

ZEYTİNYAĞI VE LİMON KARIŞIMI NE İŞ YARAR?

Zeytinyağı ve limon karışımı, sağlık ve güzellik alanında yaygın olarak kullanılan doğal bir bileşimdir. Zeytinyağı, cilt için nemlendirici ve besleyici özelliklere sahipken, limon ise antioksidanlarla doludur ve ciltteki lekelerin azalmasına yardımcı olabilir. Bu karışımın düzenli kullanımı, cildin daha parlak ve pürüzsüz görünmesine katkı sağlayabilir. Ayrıca sindirimi desteklemek, bağışıklık sistemini güçlendirmek ve kilo kontrolüne yardımcı olmak için içilmesi de önerilebilir. Ancak, herhangi bir sağlık durumu veya hassasiyetiniz varsa, öncelikle bir uzmana danışmak önemlidir.

Kaynak: İncirya.com, Acibadem.com.tr