Yumurtanın haşlanırken çatlamasının nedeni, sıcaklık değişikliği sebebiyle içerisinde hava kabarcıklarının yayılmasıdır. Su ısındığında, sıcaklık yükselir bu da yumurtadaki hava kabarcıklarının büyüdüğü anlamına gelir. Dolayısıyla istenmeyen bir şekilde yumurta kabukları çatlar. Sinir bozucu hale gelen bu problemden kurtulmak için, kaynayan suya 1 adet kürdan atabilirsiniz. Tabi yumurta kabuklarının çatlamaması için farklı öneriler de bulunuyor. Hadi biraz da bu önerilere bakalım

YUMURTA HAŞLARKEN ÇATLAMASI NASIL ÖNLENİR?

Mynet.com sitesinde paylaşılan habere göre; İlk olarak yapacağınız şey, yumurtaları haşlamadan 10 dakika önce buzdolabından çıkarmak ve oda sıcaklığına gelmesini beklemek olmalı. Kaynamış suya ekleyeceğiniz yumurtanın soğuk olması beraberinde çatlama ihtimalini güçlendirir.

Haşlama kabının içine yumurtaları bir kaşık yardımıyla yavaşça bırakın ki yumurta çatlamasın. Hızlı bir şekilde kaba bıraktığınız yumurta çarpma şiddetiyle yüksek ihtimalle çatlayacaktır.

Haşlama kabına fazla yumurta koymayın. Haşlanma aşamasında yumurtalar birbirine çarparak çatlamaya neden olabilir.

Yumurtaları haşlarken harlı ateşte pişirmeyin. Yüksek ateşte hareket eden yumurtalar birbirine çarparak kırılabilir.

KİMSENİN FARK ETMEDİĞİ YANLIŞ

Kahvaltıların en besleyici yiyeceklerinden yumurtayı haşlarken birçok kişi buzdolabından çıkarır çıkarmaz hemen kaynatıyor. Esasında sıcaklık değişimi sebebiyle yumurta hızlıca çatlıyor. Uygulamanız gereken yumurtayı bir süre oda sıcaklığında muhafaza edip ardından kaynayan suya eklemek. 

Cumhuriyet.com.tr sitesinde ise yumurta haşlarken yapılan hatalara 3 örnek verildi ve bu sorundan kurtulmak için en etkili yöntemin tuz olduğu aktarıldı. Bir de bu örneklere bakalım: 

TUZ YÖNTEMİ

Yumurtanın çatlamasını önleyen bir diğer yöntemde kaynama kabına tuz eklemek. Tuz sayesinde yumurtanın çatlaması önlenecektir.

SİRKE + LİMON

Bazı aşçılarda limon suyu veya sirke yöntemini uyguluyorlar. Kaynama kabına eklenen limon suyu da yumurtanın çatlamasını önlüyor.

FİNCAN YÖNTEMİ

Yumurtaların çatlamaması için, pişireceğiniz kabın içine ters çevrilmiş bir fincan tabağı koyarsanız çatlamalarını önlersiniz.

Tüm bu yöntemler arasında en etkili yöntem tuz yöntemi.

KOLAY YUMURTA SOYMA TEKNİĞİ

Haşlanmış yumurtaları kolayca soymak için, ilk olarak yumurtaları pişirme süresini doğru ayarlayın. Yumurtaları kaynar suya koyduktan sonra, 10-12 dakika boyunca pişirin ve ardından soğuk su dolu bir kaba alarak hemen soğumasını sağlayın. Soğuyan yumurtaları hafifçe tezgaha vurun ve ardından avucunuzla yuvarlayarak kabuğunun her yerinde çatlamasını sağlayın. Sonra yumurtayı başlangıç ​​noktasından başlayarak kabuğunu dikkatlice soyun, suyun altında soymak kabuğun kolayca ayrılmasına yardımcı olabilir. Bu şekilde, yumurtalarınızın kabukları sorunsuzca soyulacak ve lezzetli bir şekilde servis edilecek.