Sosyal güvenlik sistemleri, sigortalıların yaş, prim günü ve sigorta başlangıç tarihi gibi çeşitli faktörlere göre emeklilik imkanları sunar. Erken emeklilik, özellikle genç yaşta iş hayatına atılan ve uzun yıllar sigorta primi ödeyen vatandaşlar için büyük bir fırsat. Meclis'in yürüttüğü reform çalışmalarıyla birlikte, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) yeni erken emeklilik şartlarını duyurdu. İşte 4A, 4B ve 4C sigorta türlerine göre güncellenen erken emeklilik şartları ve başvuru detayları...

İLGİLİ HABER Çıtır patates kızartmasının sırrı... Patatesi böyle kızartırsanız tıpkı lokantalardaki gibi oluyor

SGK Erken Emeklilik Başvurusu: Ne Zaman, Nasıl Yapılır?

SGK tarafından açıklanan yeni düzenlemeler, 10 yıl ve üzeri çalışma süresi olan milyonlarca çalışan için erken emeklilik umudu yaratıyor. Ancak, erken emeklilik hakkından faydalanabilmek için belirlenen prim günü koşullarının tamamlanmış olması gerekiyor. Erken emeklilik için gerekli olan minimum prim günü, sigortalıların hangi grupta yer aldığına (4A, 4B, 4C) göre değişiklik gösteriyor.

Prim Eksiği Olanlara Kısmi Emeklilik İmkanı

Prim günü eksiği olan ancak belirli bir yaşa gelmiş vatandaşlar için kısmi emeklilik bir alternatif olabiliyor. Özellikle, 3600 gün prim ödeyen ve sigortalılık süresi 15 yıl olan erkekler 55 yaşında, kadınlar ise 50 yaşında kısmi emeklilik başvurusunda bulunabiliyorlar. Bu, yaşını dolduran ancak prim günü eksiği olan sigortalılar için büyük bir kolaylık sağlıyor.

5400 Primle Erken Emeklilik

4B (Bağ-Kur) kapsamında sigortalı olanlar için erken emeklilik şartları biraz daha farklı işliyor. Bu grupta yer alan çalışanlar, 15 yıl sigortalılık ve 5400 gün prim ödeme koşulunu yerine getirdikleri takdirde emeklilik haklarına kavuşabiliyorlar. 1 Ekim 1999 tarihi itibarıyla emekliliğe 2 yıl veya daha az bir süre kalanlar için bu şartlar geçerli oluyor.

Yaş ve Prim Koşullarını Sağlayamayanlar İçin Yollar

Emeklilik için yaş koşulunu karşılayan ancak prim günü yetersiz olan çalışanlar için de çözümler mevcut. Özellikle 58-60 yaş aralığındaki vatandaşlar, prim günlerini tamamlayamadıkları takdirde kısmi emeklilik başvurusu yapabilirler. Ancak, bu durumda da minimum 3600 gün prim ödemiş olmak gerekmekte.