Adana Sivil İnisiyatif Meclisi öncülüğünde bir araya gelen yüzlerce kişi İsrail işgal güçlerinin Gazze ve Refah'taki katliamlarına dikkat çekmek için İsmet İnönü Parkı'nda eylem yaptı. Çadırların kurulduğu alanda Filintin Halkına yönelik saldırıları içeren fotoğraflar da sergilendi.

Kur-an’ı Kerim Tilaveti ile başlayan etkinlikte basın açıklamasını ASİM Başkanı Mahmut Eraslan yaptı.

İşgalci İsrail’in 7 Ekimden bu yana Gazze'ye yönelik başlattığı hiçbir insani, vicdani ve hukuki temeli olmayan saldırıları pervasızca devam ettirdiğini bu saldırılarda aralarında çocuk, yaşlı ve kadınlarında bulunduğu 40 binden fazla sivil insanın hayatını kaybettiğini vurgulayan Eraslan, "Her bir çocuğun , her bir kadının, yaşlının ve gencin kısaca her can sahibinin yaşam hakkı kutsaldır. İki yüzlü Batı'nın ve sözde İslam ülkelerinin Gazze’de ki katledilen insanlara karşı 3 maymunu oynaması uluslararası insan hukuku yalanını gözler önüne sermiştir. Demokrasi söylemlerinin koca bir yalan olduğunu ortaya çıkarmıştır. İnsanların evleri bombalanırken çocuklar kadınlar yaşlılar sığınmış olduğu çadırlarda dünyanın gözü önünde hunharca yakılarak öldürülürken yapılan bu zulme sessiz kalmayacağımızı Ve bu zulme ses veren vicdanı hür fikri hür her bir kardeşimizin gayretlerini tebrik ettiğimizi buradan ifade etmek istiyoruz” diye konuştu.

İsrail'e destek veren firmaların ürünlerine karşı boykot çağrısı da yapan Mahmut Eraslan, “Dünyanın seyirci kaldığı bu zulüm karşısında bizler insani, vicdani ve İslam kardeşliğimizin sorumluluğu gereği olarak buradayız. Yapılan zulmün, öldürmelerin ve vahşetin finansı mermisi bombası olmamak için buradayız. Zalimlere meyletmeyin, duyarsız olmayın, sessiz kalmayın. Yoksa ateş size de dokunur bilinciyle buradayız. Siyonistlere ait firmaların ürünlerini, başta kola ve dondurma olmak üzere her türlüsünü boykot etmek için buradayız. 'Sen serinlerken onlar yanıyor' bilincini yaygınlaştırmak için buradayız. Savaş hukukunun çiğnendiği ve yok sayıldığı böyle zamanlarda dahi vurulmaması gereken, İbadet yerleri, eğitim yerleri ve hastaneler bombalandığı için buradayız” şeklinde konuştu.

Öldürülen insanların çığlıklarına sessiz kalmamak için nöbette olduklarını belirten ASİM Başkanı Mahmut Eraslan açıklamalarına; "Çocuklar uyurken sessiz olunur, ölürken değil demek için buradayız. Bu gün sembolik olarak çadırlarımızla buradayız. tatil yapmak keyif çatmak için değil , insanlığın bu kadar konfor içinde yaşadığı bir zamanda dairelere villalara sigmazken Gazze de insanların çadırlara mahkum edildiği yiyecek ekmek , içecek su gibi insanı haklardan mahkum bırakıldığını anlamak için buradayız . Belki başımıza bombalar düşmeyecek ama bir gecede olsa uykusuz ve konfordan uzak kalarak kardeşlerimizin durumunu anlamak için buradayız” sözleriyle devam etti.