Televizyonda haber bültenini izlerken gördüklerine inanamadı. Kamera görüntüsünde çifte tabancalı saldırgan hedefine mermi yağdırıp infazı gerçekleştiriyordu. 

Cep telefonundan aradı;

- Bu Adana’da neler oluyor böyle? Orada emniyet müdürümüz yok mu, polisimiz yok mu? Nedir bu; her gün cinayet her gün cinayet! 

Bardağı taşıran son damla oldu. Bu görevlendirmenin ardından Emniyet Genel Müdürü Erol Ayyıldız ve Yardımcısı Selami Yıldız Adana’ya gelerek İl Emniyet yerine doğrudan Valiliğe geçti. Müdür bey de çağrıldı.

Neşter vurulması artık kaçınılmazdı. Ayyıldız, Adana’ya yeni görevlendirmeler yapacağını tebliğ etti. İhmal, beceriksizlik ve güven yoksunluğu karışımı bir tablo apaçık ortadaydı. Zira şehirdeki suç oranı tek başına bunun kanıtı olmaya yeterdi. 

Nitekim Adana kadrosu belirlendi. Serdar Leblebicioğlu 1. Sınıf Emniyet Müdürü. Normal şartlarda bir ilin emniyet müdürü olabilecek yeterlilikte. Adana’ya Koordinatör Emniyet Müdürü olarak görevlendirildi; Ayhan Ertuğrul ve Uğur Kayran’la birlikte yeni görevini ifa edecek. 

ADANA EMNİYET KADROSU SİLBAŞTAN…

Tam yetkili ve deneyimli ekip, beraber çalışacakları mesai arkadaşlarını kendileri belirleyecek. Bu bağlamda çok sayıda müdür ve amirin görevden alınarak yerlerine yenisinin atanması bekleniyor.

Kaynaklar, ilk sırada Asayişten Sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcısı Okan Varol’u gösteriyor. İddiaya göre, terfi etmeden önce Asayiş Şube Müdürlüğü görevini yürüten Okan Varol’un yerine ya iç bünyeden ya da Ankara’dan bir atama gerçekleştirilmesi kaçınılmaz. 

Adana Emniyetinde kadro değişimi elbette bununla sınırlı kalmayacak. Çok sayıda üstdüzey müdür ve amirin de pasif göreve çekileceği; yerlerine yeni isimlerin getirileceği vurgulanıyor. 

Sözün kısası. Adana’da artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağının haberidir, bu. Çünkü liyakatli kadrolar iş başında; tartışmalı Bakan Süleyman Soylu kalıntıları değil. 

Ali PEKMEZCİ