ADANA'da 6 Şubat 2023'te 1 bloku yıkılan ve 82 kişinin hayatını kaybettiği İhsan Bayram Apartmanı davasının duruşmasında, tutuklu sanıklar inşaat mühendisi Ferit Işık ile müteahhit Celal Gül birbirlerini suçlarken, mahkeme heyeti Seyhan ve Çukurova belediyeleri görevlileri hakkında suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi.

Çukurova ilçesinde 3 bloktan oluşan İhsan Bayram Apartmanı'nın C bloku, 6 Şubat 2023'te meydana gelen Pazarcık merkezli depremde yıkıldı. 82 kişi yaşamını yitirdi, 6 kişi yaralandı. Soruşturma sonunda, tutuklanan inşaat mühendisi Ferit Işık ile müteahhit Celal Gül hakkında 'bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma' suçundan Adana 14'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan davaya devam edildi. Duruşmaya haklarında 22 yıl 6'şar ay hapis cezası istenen Ferit Işık ile Celal Gül, bulundukları cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığı ile katıldı. Çok sayıda müşteki ve tarafların avukatlarının da katıldığı duruşmada tanıklar dinlendi.

DURUŞMADA DUYGUSAL ANLAR

Bazı müştekilerin avukatı olan depremde yakınlarını da kaybeden Avukat Nazan Akça Subaşı, "Çocuklar bugün karnelerini alacaktı, bayramda büyüklerin eli öpülüyor olacaktı. Adana'da 11 apartman yıkıldı. Depremin şiddetinden değil. Kötü malzeme kullanımı, işin düzgün yapılmamasından yıkıldı" dedi ve gözleri doldu. Mahkeme salonundaki müştekilerin de duygulu anlar yaşadıkları gözlendi.