EKONOMİ
Giriş Tarihi : 18-05-2023 08:23

Arsanız varsa yaşadınız! Kendi evini yapan vatandaşlara devletten 300.000 TL hibe para yardımı müjdesi geldi.

Başvuru şartlarını karşılayan kişilere, betonarme ev yapımı için devlet desteği sağlanmaktadır. Devlet tarafından yapılan yardımlar, ihtiyaca göre ve belirlenmiş kriterlere göre değişmektedir.

Arsanız varsa yaşadınız! Kendi evini yapan vatandaşlara devletten 300.000 TL hibe para yardımı müjdesi geldi.

Kendi evini yapan vatandaşlara devletten 300.000 TL hibe para yardımı müjdesi geldi. Arsanız varsa yaşadınız-  2023 yılında betonarme ev yapımına yönelik devlet desteği için başvuru şartları belirlendi. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından yapılan duyuruyla Hane Tadilat, Büyük Onarım ve Yapım Programı başvuruları kabul edilmeye başlandı.

Betonarme Ev Yardımı İçin Başvuru Şartları Nelerdir?

Kendi evini kendi yapmak isteyen kişiler, betonarme ev yapım yardımından yararlanmak için belirli şartları yerine getirmelidir. Başvuru şartları şu şekildedir:

  1. Gelir Koşulu: Başvuru yapacak kişinin hane halkı geliri, net asgari ücretin 1/3'ünden az olmalıdır. (2023 yılı için 2.835,60 TL)

  2. Özel Şartlar: Kişi yaşlılık, engellilik, tek ebeveynli aile veya dul olma gibi özel şartlardan herhangi birine sahip olmalıdır.

  3. Tapu Sahipliği: Betonarme ev yapımı veya onarımı için başvuru yapılacak olan ev veya arsa tam hisseli tapuya sahip olmalıdır.

Betonarme Ev Yapımı İçin Devlet Desteği Ne Kadar?

Başvuru şartlarını karşılayan kişilere, betonarme ev yapımı için devlet desteği sağlanmaktadır. Devlet tarafından yapılan yardımlar, ihtiyaca göre ve belirlenmiş kriterlere göre değişmektedir. Betonarme ev yapımı için sağlanan devlet desteği 300.000 TL olarak belirlenmiştir.

Diğer Yardım Tutarları ve Destekler

Hane Tadilat, Büyük Onarım ve Yapım Programı kapsamında, ev onarımları için 35.000 TL ile 100.000 TL arasında destek verilmektedir. Prefabrik ev yapımı için sağlanan destek tutarı ise 200.000 TL olarak açıklanmıştır.

Sosyal Yardımlaşma Betonarme Ev Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Betonarme ev yardımından faydalanmak isteyen kişiler, başvurularını Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü'ne yapmalıdır. Başvuru sürecinde gerekli belgelerin tam ve eksiksiz bir şekilde sunulması önemlidir.

Harun KayaHarun Kaya