GÜNCEL
Giriş Tarihi : 18-01-2023 11:09

Baro, Öğretim Üyesine Sahip Çıktı

Baro, Öğretim Üyesine Sahip Çıktı


Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde Anayasa Hukuku Anabilim Dalı Başkanı olarak görev yapan Dr. Bülent Yücel 12 yıldır verdiği Anayasa Hukuku II dersinden alındı.

Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bülent Yücel’in, HDP’ye kapatma davasına yönelik sınav sorusu yargısal baskı olarak değerlendirirken, Hükümet’in terörle mücadele politikası ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı hedef aldığı değerlendiriliyor, bunun soru sorma değil açık bir şekilde siyasi propaganda olduğu ileri sürülüyor. 

Adana Barosu yaptığı bir açıklama ile Yücel’e karşı tavrı eleştirdi. 

“Anadolu Üniversitesi Rektörlüğü’nün, Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bülent Yücel’in vize sınavında sorduğu bir soru nedeniyle hakkında soruşturma açılması ve görevinden 3 ay uzaklaştırması kararını kınıyoruz. 

Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Rektörlüğün bu müdahalesi açık biçimde akademik özgürlüğün ihlalidir. Bu karar, tek sesliliğin üniversitelerde de hakim olduğunun bir göstergesidir.

Üniversiteler özerk ve demokratik bir yapıda olmalı, bu yolla eğitim ve bilimsel araştırmalar nitelikli içeriklere sahip olmalıdır. Üniversitede seçimlerin kaldırıldığı ve salt Cumhurbaşkanı imzasıyla ataması yapılan Rektörlük düzeni, üniversiteleri de tek adam rejimi ile yönetilir hale getirmiştir. 

Bilim üretmenin temel koşulu ve güvencesi özerkliktir. Bir sınav sorusuna bile tahammül edilemeyen şu günlerde bilimsel özgürlükten çok uzaklarda olduğumuz açıkça anlaşılmaktadır. 

 

Adana Barosu olarak, Anayasa Hukukçusu bir öğretim üyesine verilen uzaklaştırma kararını kınıyor ve ülkemizde üniversitelerin geldiği durumu endişe ile takip ettiğimizi kamuoyu ile paylaşıyoruz.”

AdminAdmin