Hepsi silindi! Bu bankalara borcunuz varsa, artık unutun! (YKB, İNG, İş Bankası, Ziraat, Vakıf, Halkbank, Akbank) Birçok insanın hayatında, ödemelerini yapmakta güçlük çektiği borçlar vardır. Bu borçlar, kredi, vergi veya diğer farklı sebeplerden kaynaklanabilir. Ancak, ödemelerini yapamadıkları borçlarının artması, insanların finansal durumlarını olumsuz etkileyebilir ve stresli bir hayat yaşamalarına sebep olabilir. Bu nedenle, devletler ve finansal kurumlar, insanların ödemelerini yapmalarına yardımcı olmak için yeni düzenlemeler yapmaktadır. Türkiye'de de son zamanlarda yapılan düzenleme, ödeme zorluğu yaşayan kişilerin borçlarını yapılandırmalarına olanak tanımaktadır.

Eski hali ile ödenmesi kişiler tarafından zor olan borçlar yeni düzenleme ile ödenebilir hale getirilmiştir. Bu düzenleme, ödeme zorluğunda olan kişilerin yükünün hafifletilerek ödemeleri mümkün kılmak amacı ile yapılmıştır. Bu kredi alıp yapılandırma yapan fakat bunu da ödeyemeyen kişiler için de geçerlidir. Yapılandırılan borçlar, daha uzun süreli ve daha uygun ödeme planları ile ödenmektedir.

Yapılandırma Nasıl Gerçekleşecek?

Günümüzde birçok başvuru internet bağlantısı ile yapılmaktadır. Bu başvuru içinde aynı yöntem geçerlidir. Eğer İnternet Vergi Dairesine internetten girerseniz yapılandırma tercihinizi kullanma olanağınız olacaktır. Borcunuzu ödemenize daha uygun ise 18 taksite bölebilir ve iki ayda bir aralıkları ile ödemenizi yine internet vergi dairesine yapabilirsiniz. Bu durumdan daha iyi bir olanak da borcu tek taksit ile ödeyebilenlere verilmektedir.

Faiz İndirimi

Tek taksit ile borcunuzun tümünü kapatırsanız, faizin yüzde doksanı ödenmeden borcunuzdan silinmektedir. Eğer borcunuzu iki taksit ile kapatırsanız, yüzde elli faiz indirimi gerçekleştirmektedir.

Kimler Yararlanabilir?

Yapılandırmadan yararlanmak için, borcunuzun 30 Haziran 2022 tarihine kadar vadesi dolmuş veya ödemesi gecikmiş olması gerekmektedir. Ayrıca, borcunuzun faizi ödenmemiş olmalıdır.