YAŞAM
Giriş Tarihi : 12-02-2024 09:24

DAİMFED’den ‘Yeşile Vurgu’ Etkinliği

DAİMFED’den ‘Yeşile Vurgu’ Etkinliği


DAİMFED (Doğu Akdeniz İnşaat Müteahhit Birlikleri Federasyonu) ile ÇAĞ Üniversitesi iş birliği ile gerçekleştirilen toplantıda Yeşil Dönüşüm ve Karbon Düzenleme ele alınarak konunun ehemmiyetine vurgu yapılarak, önemli kararlar alındı. 

İklim değişikliği ile mücadele kapsamında yeşil dönüşüm ile Karbon Düzenleme konularında; İnşaat Sektörünün temsilcileri olan müteahhitlerimiz arasında kapasite gelişiminin ve farkındalığının artırılması için Çağ Üniversitesi yetkilileri Prof. Dr. Murat Koç, Doç. Dr. Tuğçe Demirdelen, Dr. Özge Demirdelen tarafından gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısına DAİMFED Yöneticileri, üyeleri katıldılar.

YEŞİLE DUYARLI OLMA ZAMANI

DAİMFED Genel Başkanı Mustafa Karslıoğlu yaptığı açıklamasında; “Çağ Üniversitesi ile geçmişten günümüze istişare ve bilgilendirme hatta ortak çalışma olarak iş birliğimizi sürdürüyoruz. Ve olumlu gelişmelere imza atıyoruz. Bunun en belirgin örneği olarak Adana ve Ülkemizde yankı bulan Müteahhitlik Okulu projemizdir.

Bugün ise Yeşil Dönüşüm, Karbon emisyonunu azaltmak kısaca, Ülkemiz ve Dünyamızda Yeşile duyarlı olma zamanı olduğunu düşünüyoruz. Bu doğrultuda Yeşil Dönüşüm Belgesinin şart olduğuna inanıyoruz. Bizim sektör olarak özellikle Çimento, Demir ve benzeri ham maddelerimizin düzeni hakkında bilgilenmek ve bu belgeyi almanın farkındalığını ayrıcalığını DAİMFED ve üyelerimiz olarak katılım sağlayacağız.” İfadelerinde bulundu.

YEŞİLİMİZİ KORUMALI ÇOĞALTMALIYIZ

Çağ Üniversitesi akademisyenleri; Prof. Dr. Murat Koç, Doç. Dr. Tuğçe Demirdelen, Dr. Özge Demirdelen’in açıklamaları ve sunumları doğrultusunda; “Avrupa’nın 2026 yılı itibarıyla Yeşil Dönüşüm konusunda önemli yaptırım ve cezai müeyyideleri içeren kararlar alarak imza altına alınan yükümlülükler uygulamaya başlayacaktır. Ülkemizde bu kararlara uyma kararı almıştır. Çağ Üniversitesi olarak bizde çok özel hazırlıklar gerçekleştirdik. Başlangıç olarak sektör ve paydaşlarıyla bir yönetim akademisi oluşturulması gerekiyor. Buna devamlı Yeşil Dönüşümü sağlamak adına yüzde 55 hedefle karbonu azaltmak, Nihai olarakta Yeşilimizi koruma ve çoğaltma hedeflerine ulaşılabileceğine inanıyoruz. Konuyu biraz daha örneklemek gerekirse Iısı yalıtımı, Güneş paneli ve benzeri daha birçok katkıyı birlikte sağlayabileceğiz.” açıklamalarında bulundular.

 

AdminAdmin