Elektronik eşyalar, çok fazla kullanıldığında aşınır ve farklı arızalar verir. Bunun yanında performans azalması da görülebilir. Özellikle ev temizliğinde sıklıkla kullanılam elektrik süpürgesi zamanla yıpranır ve performansında düşüş yaşanır. Bu da dip köşenin veya gözle görülen tozların bile iyi alınmamasına neden olur. Söz konusu durum hakkında yüzlerce öneri sunuldu ancak en çok işe yarayanları bu yazımızda sizler için derledik. Bu temizlik sırrını kullandığınızda eviniz mis gibi olacak.

KİRLİ FİLTREYİ DÜZENLİ TEMİZLEYİN

Aktuel.arnica.com.tr'de aktarılan bilgilere göre, Süpürgelerin emiş gücü kirli filtre ile doğru orantılıdır, bu yüzden filtreyi güzelce temizlememiz gerekmektedir. Böylece engellenen hava akışının önüne geçmiş olacağız. Elektrikli süpürgenin emici başlıklarına sıkışabilen çok fazla saç ve döküntü var. Sıkışan saçlar ve döküntüler, iyi bir süpürme işleminin önüne geçecek. Bu sorunla karşı karşıya kaldığında, tek yapmamız gereken şey tüm döküntüleri ve saçları temizlemek olacaktır. Emici başlıklara sıkışan saç ve döküntüleri temizlerken, işlemi basitleştirmek için bir diş fırçası kullanabiliriz.

EMİŞ GÜCÜNÜN DÜŞMESİNİN 3 NEDENİ

1. Toz torbasının veya haznesinin dolması: Elektrik süpürgenizin toz torbası veya toz haznesinin dolması, süpürge emiş gücünü indirirerek farklı sorunlara neden olabilir. Dolayısıyla, süpürgenin emiş gücünün azalmasına rastlayanlar öncelikle söz konusu bölmeleri denetlemeliler.

2. Süpürgenin filtresinin kirlenmesi: Pis bir filtre, hava sirkülasyonunu önler ve maalesef bu da elektrikli süpürgenin emiş kuvvetini düşüşür. Dolayısıyla, evlerimizin istenilen biçimde süpürülmesinin önüne geçer.

3. Süpürgenin hortum veya borularının tıkanması: Süpürgenin hortumu veya boruları, süpürge ile temizlenmeyecek derecede iri kağıt veya cam parçaları gibi nesneler nedeniyle tıkanabilir. Aynı zamanda, hortumun ilk kısmında yoğunlaşan saçlar da elektrik süpürgesinin emiş gücünün düşmesine yol açabilir.

ELEKTRİKLİ SÜPÜRGENİN EMİŞ GÜCÜNÜ ANLAMA YOLU

Emiş kuvveti watt ile hesaplanır. Bu faktör, elektrik süpürgesinin gerçek verimini ortaya koyar. Bunun yanı sıra filtrelerin tıkanması durumunda emiş kuvveti de minimuma inecektir. Ve bu da çekim gücünde kayıp yaşanacağı anlamına gelmektedir. Genellikle az kullanımlar için emiş gücü 1800 watt olan modelleri seçmek önerilirken daha ağır uygulamalar için ise 2400 watt ve üzeri modeller tavsiye edilmektedir.

ELEKTRİKLİ SÜPÜRGENİN TOZ TORBASI NASIL TEMİZLENİR?

Destek.arzum.tr'de yer alan bilgilere göre, Hortumu hortum giriş ağzından çıkarınız, cihazınızın üst kapağını açınız ve toz torbası taşıyıcısıyla beraber toz torbasını çıkartınız. Kağıt toz torbası kullanıyorsanız, eski torbayı çıkarttıktan sonra yerine yeni kağıt toz torbası kullanmanız gerekmektedir. Toz torbasını yerine yerleştirdikten sonra üst kapağı kapatınız.

Kaynak: Aktuel.arnica.com.tr - Destek.arzum.com.tr

Derleme: Objektifa.com - Göktuğ Efil