CHP'li Seyhan Belediyesi'ne memurların eylemi Adana Büyükşehir Belediye Meclisinde AK Parti ve CHP grupları arasında polemiğe neden oldu.

Adana Büyükşehir Belediye Meclisinin temmuz ayı ilk toplantısı Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar başkanlığında bugün yapıldı. CHP'li Seyhan Belediyesi'nde toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine memurların başlattığı eylem AK Parti ve CHP grupları arasında polemiğe neden oldu.

AK PARTİ GRUP BAŞKANVEKİLİ: SEYHAN BELEDİYESİNDE MEMURLARIN YANINDAYIZ

AK Parti Grup BaşkanVekili Abdullah Avcı, Seyhan Belediyesi’nde çalışan Tüm Bel Sen üyesi memurların haklarını aramak için eylem yaptığını belirterek, CHP Gençlik Kolları’nın Seyhan Belediyesi içerisinde yapılan bu eyleme müdahale ettiğini ve saldırıda bulunduğunu savundu. Bunun kabul edilemez bir davranış olduğunu belirten Avcı, Seyhan Belediyesi'nde çalışan memurlarının yanlarında olduklarını ifade etti. Daha önceki CHP'li iki yönetimin memurlara bu hakları verdiğine dikkat çeken Avcı, "Buradan Seyhan Belediye Başkanına sesleniyorum. Bu tutumunuzdan vazgeçin" dedi.

'SENDİKA VE CHP GENEL MERKEZİ GÖRÜŞÜYOR'

Bunun üzerine söz Seyhan Belediye Başkan Yardımcısı ve CHP Grup Başkan Vekili Güngör Geçer söz aldı. Tüm Bel Sen ve CHP Genel Merkezi’nin konuyu görüştüğünü belirten Geçer,"Sendikadaki arkadaşların tabii ki eylem yapmaları yasal hakları. Ancak basında yer aldığı şekilde bir saldırı söz konusu değil" dedi.

'SOSYAL DENGE SÖZLEŞMESİNDE ÜST SINIR YÜZDE 120'

Hukuk içinde hareket ettiklerini söyleyen CHP'li Seyhan Belediye Başkanı Oya Tekin ise "Bir takım basın organları tarafından bir hukuksuzluk olarak yansıtıldı sizlere. Sizler de uyarıyorsunuz. Bunu şöyle sizlere açıklamak istiyorum. Sosyal denge sözleşmesi konusunu biliyorsunuz. Belediyelerde devlet memurları için en yüksek artışı yüzde 120 olarak belirlenen üst sınır var. Bu sınırı aşan belediyeler hakkında Sayıştay devreye giriyor. Seyhan Belediyemizde yüzde 120 üst sınır veren bir belediyedir” dedi.

'OLAYIN SEBEBİ OLANLARIN ELEŞTİRİ YAPMASI MANİDAR'

"Olayın sebebi olanların gelip burada eleştiri yapmaları manidar" diyen Tekin, şöyle devam etti:

"Ülkedeki ekonomik kriz ve enflasyon herkes tarafından bilinmektedir. Bu fiyatlarda öngörülemez durum var. Aşılırsa zimmet çıkartılır. Biz yıllarca birlikte olduğumuz emekçi arkadaşlarımızla oturup masaya görüşme sağladık, ne yapabilir diye konuştuk. Ama burada öyle bir durum çıkıyor ki memur arkadaşlarımız son derece mağduriyet içerisindeler. Çünkü yıllardır aldıkları bir rakam var ve buna göre hayatlarını planlamış durumdalar. Diğer taraftan yayınlanan tasarruf tedbirleri var. Yasalara dayanmayan, sadece tebliğ olarak gönderilen bir tasarruf tedbiri var. Eğer tartışma yapılacaksa, hukuka uygunluk tartışması yapılacaksa tasarruf tedbirleri üzerinden yapmak gerekiyor. Biz memur arkadaşlarımızla bu konuyu tartışmaya başladık. Anlaşamayınca memur arkadaşlarımız bir eylemselliğe gittiler."

'EYLEM İŞ SAATİNDE BELEDİYE BİNASINDA YAPILDIĞI İÇİN SORUŞTURMA BAŞLATACAĞIZ'

Mesai saatleri içinde eylem yapan memurlar hakkında soruşturma başlatacaklarını söyleyen Tekin, şöyle dedi:

"Şunu da yine açık yüreklilikle söylüyorum. Onların ifadelerine, savunduklarına katılmasam da düşüncelerini söyleme haklarının sonuna kadar yanında olduğum anlayışla, onların eylemlerini demokratik bir hak olarak destekledik. Ama taa ki bu belediye binasında ve iş saatlerinde yapılıncaya dek. Ondan önce mesai saatleri dışında yapılan eyleme bir şey demedik. Burada hem belediyeler açısından hem de memurlar açısından öngörülmez bir durum var. Herkes haklı burada. İş saati içerisinde eylemin olması ve gürültü çıkması nedeniyle bir tartışma olmuştur. Ama bunun CHP Gençlik Kollarıyla bir ilgisi yoktur. Hizmet alımı için gelmiş arkadaşlar arasında çıkan bir tartışmadır. Eylemin iş saatinde, belediye binası içerisinde yapılması nedeniyle haklarında soruşturma başlatacağız. Bu bir mobbing değildir. Hukuku uygulamaya davettir."

NE OLMUŞTU?

CHP'li Seyhan Belediyesi ile KESK'e bağlı TÜM BEL SEN arasındaki toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamadı. Sendika, 7 bin 500 TL Ramazan Bayramı ikramiyesi, 10 bin TL Kurban Bayramı ikramiyesi, 5 bin TL yılbaşı ikramiyesi, 5 bin TL 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü ikramiyesi, 12 bin TL Eğitim ve Kültür Yardımı ile 1300 TL yol yardımı talep etti. Belediye ise 7 bin 307 TL Sosyal Denge Tazminatı teklif etti. Bunun üzerine memurlar 1 Temmuz'dan itibaren eyleme başladı. Belediye avlusunda bir araya gelen memurlar her gün öğle saatlerinde oturma eylemi yapıyor.