Salep üretimi, son yıllarda en gözde tarım işlerinden. Hala üretimin sadece yüzde 20'si Türkiye'nin tüketim ihtiyacını karşılıyor. Halis gerçek dondurmanın içerisinde kullanılan, kozmetik sanayide birçok ürünün içerisine giren salepin kilosu her geçen daha da artıyor. Bu sebeple Karadeniz'de başta Ordu ve Giresun olmak üzere birçok ilinde salep üreticiliği de giderek artıyor. Elverişli toprak koşullarının olduğu her yerde yetiştirilebilen salep, yılda iki kez hasadı yapılabilen bir ürün. Ayrıca yumrularını yeniden ekme gibi bir şansınız da var. Ege'de salep yetiştiriciliği yapan bir üretici ise, "Yokluğa tövbe ettirir" demişti. İşte şimdi salep üretiminin tüm detaylarını sizler için paylaştık:

1 METREKAREDE 3-4 BİN LİRA 

Salep üretimi konusunda Gürcistan'dan örnek aldığını belirten Trabzonlu üretici İlyas Altun, “Biz önce buna ağırlık veriyoruz. Toprak ağırsa yumuşatmaya çalışıyoruz. İmkanı olan herkesin bunu 10 kilogramda olsa bunu başlamaları ve üretmelerini istiyoruz. Toprakta yaşayan ve kendini üreten bir ürün. Bizim bölgemiz bunu çok uygun. Trabzon’da 45 üreticimiz ile bunu bütün bölgelerde deniyoruz. Şuan sahil kesimlerimizde bile salep üretimi var. Salebe sadece bir çiçek olarak bakıyorlar. Ama altında kökünde altın yatıyor. Bugün bin 500 lira. Bir metrekare yere dikiyorsun 3-4 bin lira para alıyorsun. 100 metrekare bir bahçeniz olsa 20 dönüm fındıklığa bedel. 1 kişi çok rahat yapabilir. Bu kadar kazançlı bir iş” ifadelerini kullandı.

'KUMLU TOPRAĞI TERCİH EDİYORUZ'

Salep yetiştiriciliği konusunda detaylı bilgi veren ve püf noktalarını teker teker anlatan Altun, Patates toprağı dediğimiz kumlu toprağı tercih ediyoruz. Kumlu yumuşak bir toprakta verim çok daha güzel oluyor. Tabi takviyelerini sağlayarak. Bir denemede olsa bunu yapsınlar. Biz hem de Moria gıda olarak her üreticiye verdiğimiz ürünü 10 yıllığına alım garantisi veriyoruz. Satacak sorunun yoksa dikecek toprağın varsa para kazanmak ve hamallık yapmak istemiyorsan salebi dikeceksiniz. Salebi herkes içiyor, dondurmanın olmazsa olmazı, kozmetik ve ilaç sanayinde kullanıyor. Kullanım alanları çok fazla. Geçen senenin rakamlarına göre 1 milyon ton biz Türkiye’ye bunu ithal ediyoruz. 2012’den bu yıla kadar ürettiğimiz 237 bin ton. 12 yılda ürettiğimiz ürün. Kimse bilmiyor. Salep ağaçta mı oluyor, toprağın üstünde mi altında mı oluyor kimse bilmiyor. Bunu öğrenmemiz lazım” şeklinde konuştu. 

'100 METREKARE BİR YER YAPARSIN, 400 BİN LİRA KAZANIRSIN'

Karadeniz'in geçim kaynağı olma hususunda her geçen gün daha da yaygılaşan salep üretimi hakkında gelir gider tablosunu da açıklayan üretici İlyas Altun, “Salep üretimi rakım olarak değişiyor. Aşağı rakımlar daha erkenci oluyor. Yukarı rakımla arasında 1 ay oynuyor. Ege Bölgesi sıcak iklim olduğu için şuanda söküm yapmış. Bizde net ve rutubet olduğu, yüksek rakımlarda dikim yaptığımız için 1 ay geç oluyor. Bugün bin 500 liralık salep diktin, 4 bin 500 TL alacaksın bin 500’ünü tekrar dikeceksin. Seneye bir kez daha alacaksın. Yani bu kadar verimli ve karlı bir iş. 100 metrekare bir yer yaparsın 400 bin lira kazanırsın. 1 dönüm yaparsın 4 milyon kazanırsın. Şuan 15 dönüm bir arazide salep dikimi yaptık. Üretimimize giderek arttıracağız. Devletin desteğini bekliyoruz. Biz şuanda kimseden yardım almadan tamamen kendi emeğimiz ile yapıyoruz” diyerek sözlerine son verdi.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr