GÜNCEL
Giriş Tarihi : 19-12-2022 08:38   Güncelleme : 19-12-2022 08:43

Hatay’da Deprem.. Her Taraftan Hissedildi

Hatay’da Deprem.. Her Taraftan Hissedildi


AFAD tarafından yapılan açıklamaya göre Hatay'da 4.8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. 4 ilde de hissedilen deprem sonrası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve yer bilimci Naci Görür'den açıklama geldi.

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Deprem Dairesi Başkanlığı verilerine göre Hatay’da 4.8 büyüklüğünde deprem meydana geldi.
 
Kırıkhan ilçesinde saat 21.13’te kaydedilen deprem, 11.67 kilometre derinlikte meydana geldi.
 
KANDİLLİ 4.6 OLARAK AÇIKLADI
 
Kandilli Rasathanesi ise depremin büyüklüğünü 4.6, derinliğini 8,8 kilometre olarak bildirdi.
 
Hatay’da meydana gelen deprem Adana, Osmaniye, Gaziantep ve Kilis’te de hissedildi.
 
BAKAN KOCA’DAN AÇIKLAMA
 
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, deprem sonrası yaptığı açıklamada, “Hatay Kırıkhan ilçesinde 4.8 büyüklüğünde deprem meydana gelmiştir. Şu ana kadar kurumlarımıza herhangi olumsuz bir çağrı gelmemiştir. Geçmiş olsun Hatay” ifadelerini kullandı.
 
Hatay Valisi Rahmi Doğan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Şu ana kadar kurumlarımıza olumsuz bir durum intikal etmemiştir. Tüm birimlerimizle alan taraması yapıyoruz. Hemşehrilerime geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.” ifadesini kullandı.
 
KRİZ MASASI OLUŞTURULDU
 
Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz, Kaymakam Mahmuthan Arslan ile oluşturulan kriz masasında çalışma yaptıklarını söyledi.
 
Belediyeye gelen ihbarları değerlendirmeye başladıklarını belirten Yavuz, “Şu ana kadar bize bildirilen ufak tefek hasarların dışında herhangi olumsuz bir durum yok ama deprem şiddetliydi. İnşallah korktuğumuz şeyler olmaz. Kaymakamımızla beraber kriz masasında çalışmalara başladık.” dedi.
 
Yavuz, vatandaşlardan olumsuz durumları belediyenin “344 10 59” numaralı ihbar hattına bildirmelerini istedi.
 
 
5 EV MÜHÜRLENDİ
 
Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde meydana gelen 4,8 büyüklüğündeki depremde hasar gördüğü tespit edilen 5 evin mühürlendiği bildirildi.
 
Depremin ardından Kırıkhan Belediyesinin ilçede hasar tespit çalışmaları sürüyor.
Kırıkhan Kaymakamı Mahmuthan Arslan ile Belediye Başkanı Ayhan Yavuz, hasar tespit çalışmalarını yerinde inceledi.
Gazetecilere açıklamalarda bulunan belediye başkanı Yavuz, olay anından itibaren kaymakam Arslan ile sahada olduklarını vurguladı.
 
Gelen ihbarları anında değerlendirdiklerini kaydeden Yavuz, “Şu ana kadar çok şükür can kaybı yok. Bizim tespitlerimize göre, tabii daha sonra AFAD ve diğer teknik ekiplerin de dahil olacağını biliyoruz. Kendi teknik ekibimizle beraber şu ana kadar 6 evde ciddi bir hasar tespiti yaptık. Bunlardan 5’ini mühürledik. Bu evlerdeki aileleri kaymakamlıkla beraber başka yerlere yerleştiriyoruz.” dedi.
 
Kırıkhanlılara geçmiş olsun dileklerini yenileyen Yavuz, çalışmaların sürdüğünü belirtti.
 
NACİ GÖRÜR’DEN DİKKAT ÇEKEN HATIRLATMA
 
Halkı sokağa döken deprem sonrası yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür’den de dikkat çeken bir hatırlatma geldi. Sosyal medya hesabından açıklama yapan Görür, şu ifadeleri kullandı;
 
“Hatay, Baldıran/ Kırıkhan'da 4,7 deprem oldu. Deprem Karasu Grabeni içerisinde. Bu graben batıda Amanos, doğuda ise Ölü Deniz Fayının devamı nitelikteki Doğu Hatay Fayları arasında. Karasu vadisi ve çevresinde 1822 yılında 7,2 deprem olmuş ve çok sayıda can kaybına neden olmuştur.”
AdminAdmin