Acı havuç, bazı fungal patojenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Ancak genellikle ekimi ve bakımı sırasında uygulanan işlemler nedeniyle havucun tat dengesi değişebilir. Özellikle çok fazla su veya istenilen miktardan az su verilmesi havucun acılaşmasına neden olabilir. 

Çoğu zaman, havuç tüketirken acı kısmına denk geliriz. Bazen de havucun da tamamı acı olur. Böyle durumlarda havucu çöpe atmaya hiç ama hiç gerek yok. Tamamen doğal bir yöntemi olan limon suyunu kullanarak havucu tatlandırabilir ve israftan kaçınabilirsiniz. İşte havucun tatlandırma süreci hakkındakş tüyolar:

YARIM FİNCAN LİMON SUYU EKLEYİN

Nefisyemektarifleri.com sitesinde paylaşılan içeriğe göre, Limon suyu acılı yemeklerin suyundaki acı aromayı yok eden bir özelliğe sahiptir. Yemeğin miktarına göre ortalama yarım fincan limon suyu ekleyebilirsiniz. Sulu ve salçalı bir yemek üzerinde bu yöntemi deneyecekseniz, limon ekleyerek hafif mayhoş ve tatlı bir tat oluşturabilirsiniz.

KİLO VERMEDE ETKİLİ OLUYOR

Düşük kalorili ve iyi bir lif kaynağı olan araştırmalar, diyetinize havuç gibi sebzelerin dahil edilmesinin tokluk ve tokluk hissini artırmaya yardımcı olduğunu ileri sürüyor. Bununla birlikte, çok düşük karbonhidratlı diyet planları gibi bazı kilo verme planları, basit karbonhidratlara daha fazla katkıda bulundukları için havuçtan kaçınmayı tavsiye ediyor. Bu yaklaşım, havucun sağlık açısından diğer faydalarını ve bütün haliyle yenildiğinde havucun yapısı, lifi ve yüksek su içeriğinin iştahı azaltmaya yardımcı olduğu gerçeğini göz ardı etmektedir. Doğal tatlılıkları da diyetteki diğer şekerlerin azaltılmasına yardımcı olabilir.

BAĞIRSAK SAĞLIĞINI DESTEKLİYOR

Üç haftalık bir süre boyunca günde 15 gram lif sağlamaya yetecek miktarda havuç yiyen genç kadınlar üzerinde yapılan bir araştırma , lifin oldukça fermente edilebilir olduğunu bildirdi. Dahası, çalışmalar sebzenin prebiyotik bir role sahip olduğunu doğruluyor; bu da havuç lifinin bağırsakta yaşayan faydalı bakteriler için iyi bir yakıt kaynağı olduğu anlamına geliyor. Bu bağırsak bakterilerinin çoğu, yalnızca bağırsaklara değil aynı zamanda genel sağlığımıza da fayda sağlayan kısa zincirli yağ asitleri üretir.

ACI HAVUÇLA NE YAPILIR?

200 gr havuç başına soyun, ~ 2cm kalınlığında çapraz kesimler halinde kesin ve 40 gr tereyağı, yarım çay kaşığı şeker ekleyin ve tuz ve karabiber ekleyin. Kısık ateşte büyük, kapaklı bir tavada havuçları tek kat halinde yayın, kapağı ilave edip 25-35 dakika pişirin. Tavayı ara sıra sallayın. Havuçların aşırı yumuşamasına izin vermeden pişirme süresini olabildiğince uzatın.

Derleme: Objektifa.com