Son yıllarda yapılan araştırmalar, unutkanlık problemlerinin yüzdesinin giderek arttığını gözler önüne seriyor. Hatta artık unutkanlık, alzheimer gibi sorunların görülme yaşı giderek yakınlaştı. Çocuklarda bile görülebilir. İbn-i Sina'nın bu önerisi hafızayı keskinleştirmek ve beyin sağlığını korumak için oldukça önemli bir adım olacaktır.

1 KAŞIK SAFRAN HAFIZAYI RESETLİYOR

İbn-i Sina, el-kanun fi't-tıb kitabında esasen 3 baharatın üzerinde duruyor. Bunlar safran, tarçın ve zerdeçal. Ancak safran baharatı özellikleriyle ve güçlü antioksidan yapısıyla bu iki baharattan farklı. 

Medicalpark.com.tr'de aktarılan bilgilere göre, Alzheimer hastalığında ilaç tedavisinin yanında destekleyici bir yöntem olarak safranın düzenli kullanımı denenebilir. Bu doğal destek, özellikle hafıza ve öğrenme yeteneklerinin korunmasına yönelik olarak, hastalığın ilerlemesinin önüne geçebilecek bir ek besin takviyesi olarak tercih edilebilir. Alzheimer hastalığı tedavisinde safran kullanımı ek tedavi yöntemi olduğu için safran kullanımının kontrollü ve bir sağlık uzmanının rehberliğinde olmalıdır. O nedenle kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. 

GÜNDE NE KADAR SAFRAN TÜKETİLMELİ?

Safran baharatının faydaları içerisinde, depresyondan kurtulmak, kalp ritmini düzene sokmak ve periyodik uyku sağlığını sağlamak bulunur. 

Safran baharatını gündelik olarak 1,5 grama kadar kullanabilirsiniz. 5 gram ve üzeri safran kullanımı toksik etkiler yapabileceği için uzmanlar tarafından önerilmez. Öyle ki 15-20 grama yakın doz kullanımı ölüm ile bile sonuçlanabilir. 

BEYNE İYİ GELEN 3 YİYECEK

1. Yaban Mersini (Blueberries):

Yaban mersini, antioksidanlar açısından zengindir. Özellikle flavonoidler, beyindeki sinir hücrelerinin korunmasına ve yeni hücrelerin büyümesine yardımcı olur. Bu da bilişsel işlevlerin gelişmesine ve hafızanın güçlenmesine katkıda bulunur.

2. Yağlı Balıklar (Somon, Sardalya, Uskumru):

Yağlı balıklar, omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir. Omega-3 yağ asitleri, beyin sağlığı için hayati önem taşır ve hafızayı geliştirebilir. Ayrıca, beyin hücrelerinin yapısının ve fonksiyonunun korunmasına yardımcı olur.

3. Ceviz:

Ceviz, E vitamini ve omega-3 yağ asitleri açısından zengin bir besindir. E vitamini, yaşa bağlı bilişsel gerilemeyi önlemeye yardımcı olabilir. Aynı zamanda cevizde bulunan antioksidanlar ve diğer besin maddeleri beyin fonksiyonlarını iyileştirir ve hafızayı destekler.