EKONOMİ
Giriş Tarihi : 18-09-2023 10:50   Güncelleme : 18-09-2023 11:42

“İşsizlik Sigortası Amaca Hizmet Edemiyor”

“İşsizlik Sigortası Amaca Hizmet Edemiyor”


CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, bu yılın ocak-temmuz döneminde toplam 1 milyon 103 bin kişinin işinden çıkarıldığı için işsizlik ödeneği alabilmek amacıyla İş-Kur’a başvuruda bulunduğunu söyledi. Bulut, işsizlik ödeneğine başvuran sadece 504 bin 25 işsizin başvurusunun kabul edildiğini, işsiz kalanların yüzde 50’sinin işsizlik sigortasından yararlanamadığını kaydetti. 

İŞSİZ KALAN İŞSİZLİK MAAŞINDAN YARARLANAMIYOR

CHP’li Bulut, “Çalışanların brüt ücreti üzerinden işçiden yüzde 1, işverenden yüzde 2 oranında kesinti yapılarak oluşturulan İşsizlik Sigortası Fonu’ndan yararlanma koşulları ağır olduğu için işsiz kalan emekçiler yararlanamıyor. Resmi işsiz sayısının 3 milyon 291 bini bulduğu ülkemizde, bu yıl işini kaybeden her 2 kişiden 1’i hem maaşsız hem de işsizkaldı” dedi.

İSF AMACINDAN SAPTIRILDI

İşsiz kalanlara maaş ödemesi için kurulan İşsizlik Sigorta Fonu’nun, 2008 yılında bir yasa değişikliği ile amacından saptırıldığını hatırlatan Bulut, şöyle devam etti:

“İktidar yıllar içinde emekçinin parasını har vurup harman savurdu. İşsizlik maaşı sadece işsizlerin yüzünü güldürmedi. İşsizlik Sigorta Fonu, Güneydoğu Anadolu Projesi'ne (GAP) kaynak aktarımından istihdam teşvik ve desteklerine, COVİDsalgınından Soma’daki işçilerin işverence ödenmeyen ücretlerine, karayollarından teşvike kadar her iş için kullanıldı. İşsiz kalanlar ise aileleriyle birlikte kaderine terk edildi. İşsizlik maaşına başvuru şartları emekçilerin yararlanacağı şekilde değiştirilmelidir.”

AdminAdmin