Hem Amerikan Bilimler Akademisi hem de Rus Bilimler Akdemisi'ne üye olan nadir Türk bilim insanlarından Celal Şengör, yaklaşık 1 yıl önce İstanbul Teknik Üniversitesi'nden (İTÜ) emekli olarak yeni bir hayata başladı. Artık daha fazla programlara katılan ve konsferanslara giden Celal Şengör, hiç beklenmedik bir vedaya imza attı. 

Fatih Altaylı'nın YouTube kanalında paylaşılan videoda, Prof. Dr. Celal Şengör'ün belki de İstanbul'un en değerli kütüphanesine veda töreni gerçekleştirildi. Eserleri tek tek bulan, satın satın alan bazen de hediye gelen bu kütüphane artık Celal Şengör'ün oğlu Asım Şengör'ün oldu. Celal Hoca kütüphanesinin tüm haklarını oğluna yapılan bir törenle devretti.

TÜM HAKLARI ASIM ŞENGÖR'E GEÇTİ

Celal Şengör kütüphanesini oğlu Asım Şengör'e devretti. Devir teslim törenine İlber Ortaylı, Sinan Özeren gibi isimler de katıldı. Celal Şengör'ün törendeki konuşması ise duygulandırdı..

Bugün burada benim ömür boyu topladığım ve çok büyük ölçüde jeolojiye dönük kütüphanemin aşağı yukarı 50 bin kitap bulunuyor ve birçok belge bulunuyor. Bir müze haline getirmeyi de istedim ben. Çünkü ben emekli olmadan bazı derslerimi lisansüstü ve doktora derslerimi burada veriyordum. Çocuklara hem orijinal kaynakları göstereyim hem çocuklar duvarlardaki sergilenmiş malzemelere bakarak kültürlerini geliştirsinler istiyordum. Fakat artık yaşlandım. Bu kütüphaneye benim yetişmem mümkün değil. Onun için Asım'ın da teklifiyle kütüphanemi oğlum Asım'a devrediyorum her şeyiyle beraber. Bütün haklarıyla bütün envanteriyle bütün müzesiyle her şeyiyle Asım'a devrediyorum. Asım biyolog. O'nun şöyle bir avantajı olacak. Kütüphane belki farklı bir istikamette gelişmeye devam edecek ve genel doğa bilimleri kütüphanesi halini alacak. O'nun için büyük bir mutlulukla Asım'a devrediyorum. Hayırlı olsun arkadaşım.

ZİRVEDEN ZİRVEYE KOŞUYOR

Emeklilik hayatında artık daha fazla prgramlara katılan ve zirvelere giden Celal Şengör, son olarak İlber Ortaylı ve Arif Verimli ile birlikte İstanbul Kişisel Gelişim Zirvesi programına iştirak etti.

Kaynak: Aydinlik.com.tr, Objektifa.com