Milliyetçi Hareket Partisi Devlet Bahçeli, Kızılcahamam'da düzenlenen Ülkü Ocakları Eğitim Programı'na katılı ve burada gazetecilerin sorularına yanıt verdi. Gazeteciler, gündemde yer alan ‘sokak hayvanları’ ile ilgili tartışmayı gündeme getirince Bahçeli, “Meclis’te ya da hükümet nezdinde bu konu ele alınacaktır. Belediyeler de üstüne düşeni yapacaktır. Buna bir son verilecektir, çünkü durum çok tehlikeli boyutlarda” ifadelerini kullandı. 

Bahçeli’nin cevabı üzerine gazeteciler, ‘hayvanları uyutma’ konusunu gündeme getirdi. Bu konuyla ilgili ise Bahçeli, “Ben önerilen tam şekli bilmiyorum. Kim ne amaçla ne öneriyor? Uyutunca nasıl uyutulacak? Ne kadar uyutulacak? Kim uyutacak? Bunları bilen yok. Ancak daha dün hayvan sevgisinde aşırıya kaçanlar, bugün sokak hayvanlarından şikayet eden bir durumda. Demek ki sınırsız sevgi bir işe yaramıyor” şeklinde çarpıcı yorumlarda bulundu. 

Bahçeli’nin konuyla ilgili olarak şu sözleri de dikkat çekti: “Tartışmalar ikiye bölündü. Köpekleri uyutma konusu gündemde. Köpekler, ülkenin neresine giderseniz gidin, öğle sıcağında uyur. Ama bu uyutma nedir, kim yapacak ve kaç saat uyutacaklar. Bunlar belirsiz.”