GÜNCEL
Giriş Tarihi : 21-09-2022 08:38   Güncelleme : 21-09-2022 08:49

Kozan-Turgutlu Türkiye Gündeminde

Kozan-Turgutlu Türkiye Gündeminde


Atadan dilenci köy olarak tanınan Adana'nın Kozan ilçesine bağlı Turgutlu Köyü, dilenerek elde ettikleri mal varlıklarıyla gündem olmayı defalarca başardı. Turgutlular, bu kez Ankara'da karşımıza çıktı. Turgutlu köyünden gelen 5 kişilik dilendiricilik çetesi, 94 yaşındaki yatalak yaşlı kadın ile engelli ve çocuğu dilendirdikleri ortaya çıkmış kazançları ise yılda 3 milyon lira olduğu tespit edilmişti.

Mahkeme heyeti dilendiriciler yaptırmak suçundan Yunus Emre D.'yi tutuklayarak cezaevine gönderirken diğer 4 kişiyi adli kontrol ile serbest bıraktı.

Mali polis, araştırmayı derinleştirdiğinde vatandaşların manevi duygularını istismar ederek halkın yoğun olarak bulunduğu yerlerde engelli ve çocukları dilendiren çeteyi belirledi. Ekiplerin, 3 ay süren takip sonucunda belirlenen adreslere eş zamanlı operasyon düzenlenerek 5 kişi gözaltına alındı.

94 YAŞINDAKİ YATALAK KADINI EL ARABASI İLE DİLENDİRDİLER

Çete üyelerinin kendisini tek başına idare edemeyen 94 yaşındaki yatalak yaşlı kadını el arabası veya tekerlekli sandalye vasıtasıyla ve engelli ile çocukları dilendirdikleri tespit edilirken kendilerini ihtiyaç sahibi göstermek için kıyafetlerini eski, yırtık, kirli kıyafetlerle değiştirdikleri ortaya çıktı.

Trafik ışıklarında dilencilik yaptırarak yaya ve araç güvenliğini tehlikeye soktukları gibi para vermek istemeyen vatandaşların araçlarına zarar verdikleri tespit edildi. Ayrıca çete üyelerinin polis ya da zabıtaları gözetlemek amacıyla gözcülük yaptıkları belirlendi.

3 MİLYON LİRALIK VURGUN

Dilendiriciler toplamış oldukları paraları gün sonunda çete üyeleri teslim ederken bu miktarın günlük 2 bin ile 2 bin 500 lira olduğu ve her gün düzenli olarak PTT ve banka hesaplarına yatırıldıkları tespit edildi. Çetenin banka hesapları incelendiğinde son 1 yıl içerisinde yaklaşık 3 Milyon TL para hareketinin olduğu saplandı.

DİLENME PARASIYLA EV, TRAKTÖR, TARLA VE BAHÇE

Çetenin memleketlerindeki mal varlığı dudak uçuklattı. Çete üyeleri Ankara'da dilendiricilik yaptırarak topladıkları paralar ile köylerinde ev yaptırdıkları, traktör ile tarla ve bahçe satın aldıkları ortaya çıktı. Yaz aylarında ise; hasat için Turgutlu köyüne tekrar dönüş yaptıkları belirlendi.

AdminAdmin