Küt tutmuş ve lekelerle dolan fayans aralarını temizlemek için limon ya da kola yöntemlerini kullanabilirsiniz. Doğru, herhangi bir yanlış yok. Kola veya limon sayesinde fayans araları ve derz temizliği çok daha sağlıklı olacaktır.

Derz ve fayansların aralarını ışıl ışıl yapmanın oldukça tesirli bir temizlik tekniği var. Kararan ve lekelerle kaplanan fayanslar bundan böyle yeni yöntemle yeniden tertemiz olacak. Söz konusu teknik sayesinde banyo veya mutfak fayansları, ilk günkü parlak günlerine geri dönecek.

Bilhassa mutfak, balkon ve banyo gibi en çok kullanılan noktalardaki fayansların zaman geçtikçe kararması ve tozla kaplanması en yaygın problemlerden biridir. Fakat bu yenilikçi temizlik yöntemi sayesinde artık bu tür problemlerle başa çıkmak çok daha kolay hale geldi.

Sirke ve Su

Derz hatlarındaki kiri ve hafif lekeleri eşit oranda sirke ve sudan oluşan bir solüsyonla çıkarın. Harç hatlarına hafif sirke solüsyonu püskürtün ve en az 5 dakika harç üzerinde kalmasını sağlayın. Harcı sert bir fırçayla fırçalayın. Bölgeyi ılık suyla yıkayın.

NOT: Sirkeyi suyla seyreltmek önemlidir çünkü sirke doğası gereği oldukça asitlidir ve fayansa ve derzlere zarar verebilir.

Kabartma Sodası ve Sirke

Bu, kiremit harcındaki sert lekeleri çıkarmak için kullanılan en popüler ev ilaçlarından biridir. İlk adım, suyla kabartma tozu macunu hazırlamak ve bunu derz çizgilerinin üzerine uygulamaktır. Daha sonra eşit miktarda sirke ve ılık su karışımını kabartma tozu macununun üzerine püskürtün. Kabartma tozu ve sirke arasında kimyasal bir reaksiyon meydana gelecektir; yüzeyde kabarcıklar oluşacak ve daha sonra kalın köpüklü bir karışıma dönüşecektir. Kabarcık oluşumu durduğunda, birikintiyi gidermek için harcı eski bir fırçayla fırçalayın. Ilık suyla durulayın.

Limonla üzerinden geçin

Fayanslardaki kiri ve yağı temizlemek için limon kullanmak oldukça etkilidir. Kirli bölgeyi 15-20 dakika boyunca limonla ovduktan sonra suyla durulamak, hem temizliğini hem de parlaklığını artırır.

Yeniakit.com.tr'de yer alan bilgiye göre, Zemine kola dökerek bir saat bekletin. Ardından silme işlemini gerçekleştirdiğinizde, aradaki farkı siz de göreceksiniz.