Adana’da Yeşil Fırın ve kurye gerginliği medya üzerinden devam ediyor. Peki bu olayı gerçekte bir kurye mağduriyeti mi yoksa bir kurye terörü mü? 

20 Mayıs 2024 Pazar günü Abidin Dino Bulvarı'ndaki Yeşil Fırın'da meydana gelen olayda, kurye Mertcan I. (26) ile Yeşil Fırın'dan çıkan bir müşteri arasında tartışma çıktı.

Kuryenin motosikletini dikkatsizce kullandığı ve müşteri ile çocuklarına korku-panik yaşattığı ileri sürüldü. 

Müşteri ve kurye arasındaki tartışmaya pastanenin sahibi Servet Korkmaz'ın müdahale etmesi sonrasında çok sayıda Yeşil Fırın çalışanı, küfür ettiği iddia edilen kurye Mertcan I.'yı darp ederek işletmeden uzaklaştırdı. 

Ancak Mertcan I., yanına silahını aldıktan bir sonra tekrar pastaneye gelerek Servet Korkmaz'a tabanca ile ateş etti. 2 kurşunun vücudunu sıyırdığı Servet Korkmaz, yara almadan kurtuldu.

Gündeme gelen olayın ardından yazılı bir açıklama yapan Yeşil Fırın yönetimi özetle;

“Kamuoyuna yansıyan güvenlik kamerası görüntüleri işletmemize aittir. Görüntüleri paylaşırken halkın korku ve panik yaşamaması için silahlı saldırı anını vermeyi uygun görmemiştik. Ancak görüntüler mevcut haliyle izlendiğinde çok sayıda insanın bir kişiyi darp ettiği şeklinde bir algının ortaya çıkmasından rahatsızlık duyduk. Bu nedenle olayın tamamını gösteren kamera kaydı görüntülerini kamuoyu ile paylaşma ihtiyacı duyduk.” dedi.

Yeşil Fırın Gürselpaşa şubesinde Pazar günü gerçekleşen olaylar sonrasında 20 Mayıs 2024 Pazartesi akşam saatlerinde motokuryeler eyleme başladı.

Kurdukları Whatsapp grupları sayesinde birbirlerini Yeşil Fırın’a karşı tahrik eden kuryeler belli bir saatte işletmenin önünde motorları ile buluştu. Çok sayıda motorlu kurye gece yarısı Yeşil Fırın civarında motorlarının kornalarına basarak geçip adeta gözdağı verdi.

Ancak emniyet güçleri işyeri önünde önlem alarak motokuryelerin pastanenin olduğu caddeden geçmelerine izin vermedi.

Silahlı motokuryenin tutuklandığı Adana’da yaşanan bu olay Türkiye genelindeki algı çerçevesinde bir kurye mağduriyeti mi yoksa tam tersine kurye terörü mü?

Çünkü kuryeler arası WhatsApp yazışmalarında “Aslında bizim orayı taramamız lazımdı” şeklinde ifadelerin yer aldığı görüldü.