Mezar taşı yaptırırken müşteriler tarafından ilk ve en çok sorulan soru “En sağlam mezar taşı modeli ve uzun süre dayanıklı olacak mı?” sorularıdır. Bu yazıda sizlere dayanıklılıkla ilgili bilmeniz gerekenler detaylı olarak anlatılıyor.

Eskişehir Sivrihisar'da faaliyet gösteren Mezarcı Turgay, konuya ilişkin şu açıklamada bulundu: 

"Mezar taşlarında model ve tür seçimine göre dayanıklılık ile yıpranma ömrünün değişebileceğini önden söyleyelim. Toprak rengi, kahverengi ve bej görünümlerinde olup daha uygun fiyata sahip olan traverten mezar taşları diğer taş gruplarına göre fiyat/performans açısından üst sırada yer almaktadır. Renk olarak beyaz-bej, kahverengi, sarı, krem, pembe gibi mezar taşı yaptırabileceğiniz bir taştır. Traverten taşlar sertlik olarak en üst sırada yer almasada sahip olduğu jeolojik özellikleri ve güneş mukavemeti konuları dikkate alındığında uzun yıllar yapıldığı şekli ile kendini koruyabilmektedir.

Traverten mezar taşları ile yapılan mezarlarda yağmur, kar gibi fiziki hava şartları ana yapıya daha az etki etmektedir. Müşterilerimiz fiyat konusunda daha uygun ve dayanıklı modeller istedikleri zaman traverten mezar taşlarından yapılan çalışmaları öneriyoruz."