İnternet sitenizde 26.05.2024 tarihinde, “Nişasta Bazlı Şeker Dosyasını Açtı” başlığı ile yayınlanan haberde nişasta bazlı şekerlerhakkında yapılan açıklamayı okuduk. Bu açıklamalarda yer alan yanlış algıya neden olacak bilgileri düzeltmek, kamuoyunu doğru bilgilendirmek amacıyla, Türkiye nişasta sanayini temsil eden en büyük kuruluş olan Nişasta Sanayicileri Derneği (NİSAD) olarak sizinle nişasta bazlı şeker hakkındaki güncel akademik verileri paylaşmak istedik.

İlgili haberde ‘’Nişasta bazlı şekerler normal şekerden 10 kat daha fazla zararlıdır. Kalp krizi, felç, kanser, Alzheimer, şeker hastalığı gibi hastalıkları 10 kat daha hızlı bir şekilde başlatır. Eğer bu toplumu yok etmek istiyorlarsa o zaman ithal edebilirler.’’ ifadesine yer verilmiş. 

Nişasta bazlı şeker, yani mısır şekeri (Glukoz ve Fruktoz Şurupları), doğal bir tahıl olan mısırdan üretilen bir üründür. Tamamen yerli üretim mısırlardan üretilir. GDO ile ilişkilendirilemez. AyrıcaGlukoz ve Fruktoz şurubu, Şeker tebliğinin 2 maddesinde doğal kaynaklı şekerler tanımda yer almaktadır. Pancar şekeri daha sağlıklı veya doğal gibi ayrımların gelişi güzel yapılması Şeker tebliğine aykırıdır.

Vücut serbest fruktoz ile glikozu veya aynı şekerlerin sakaroz ve nişasta bazlı şekerden gelen halini tamamı ile aynı şekilde emer. Bu nedenle nişasta bazlı şekerin bir bileşeni olarak tüketilen glukoz vefruktozun metabolik anormalliğe yol açması veya aynı kaloriye sahip bir diyette diğer şekerlere göre daha zararlı olması mümkün görünmemektedir. (1) Bu bilgiler değerlendirildiğinde, toplam şekerin bir parçası ya da serbest şeker olarak bulunmasından bağımsız olarak, beslenme ile alınan glukoz ve fruktozun olumsuz sağlık etkilerine yol açtığına dair yeterli kanıt yoktur.(2)

Ticari bir amaç gütmeden çalışan bir kurum olarak yanlış algılamayı bilimsel gerçeklerle düzeltmeyi ve kamuoyunu doğru bilgilendirmeyi bir sorumluluk olarak kabul etmekteyiz. Bilimsel kanıtlar çerçevesinde, açıklamaları tekrar gözden geçirmenizi bekliyor ve kamuoyuna karşı sorumluluğunuz kapsamında düzeltmenizi diliyoruz. NİSAD olarak, nişasta ve nişasta ürünleriyle ilgili tüm bilimsel kaynaklarımızı sizinle paylaşmaktan memnuniyet duyacağımızı bilmenizi isteriz.

Saygılarımla,​

İsmail Kemaloğlu

NİSAD (Nişasta Sanayicileri Derneği)

Genel Sekreteri