Zaman içerisinde fayans içerisindeki derzler küf tutabilir ve toz içerisinde kalabilir. Pratik ve tesirli neticeler adına kullanabileceğiniz birkaç püf noktası bulunuyor. Ovalamaya gerek kalamdan bu yöntemleri uygulayarak temizliğin keyfine keyif katabilirsiniz. 

Deterjan ile Temizlik

Mutfak ve banyo fayanslarını temizlemek için özel olarak formüle edilmiş temizlik ürünlerini tercih edebilirsiniz. Bir sünger kullanarak bu deterjanları fayansların ve derzlerin üzerine uygulayarak temizlik işini daha kolay hale getirebilirsiniz.

Doğal Malzemelerle Temizlik

Kimyasal ürünlerden kaçınmayı tercih edenler için doğal temizlikte öne çıkan beyaz sirke, mükemmel bir alternatiftir. Beyaz sirkenin temizleyici gücü, birçok deterjana kıyasla 10 kat daha fazladır. Temizlik için, bir sprey şişesini yarı yarıya beyaz sirke ve su ile doldurun. Bu karışımı fayanslara püskürtün ve süngerin sert yüzeyiyle ovun, ardından ılık su ile durulayın.

Karbonat ve Çamaşır Suyu Karışımı

Karbonat ve çamaşır suyu kullanarak fayanslarınızı doğal bir şekilde temizlemek mümkündür. Bir kaba 3 birim karbonat ve 1 birim çamaşır suyu koyun. Fayansların üzerine biraz su serpiştirdikten sonra bu karışımla fırçalayın. Yarım saat beklettikten sonra süngerle temizleyip durulayın. Ayrıca, çamaşır suyunu su ile seyrelterek derzleri de temizleyebilirsiniz.

Kabartma Tozu ve Sirke Karışımı

Karbonat ve sirke karışımı, derz temizliği için etkili bir yoldur. Karbonatı su ile karıştırarak yoğun bir macun oluşturun ve derzlere uygulayın. Sprey şişesine koyduğunuz sirke ve su karışımını üzerine püskürtün, ardından diş fırçasıyla nazikçe fırçalayın. Son olarak suyla durulayın. Bu yöntemle fayans aralarındaki kir ve küfü kolayca temizleyebilirsiniz. Doğal ve etkili çözümlerle hem sağlığınızı koruyun hem de temizliği basitleştirin.

Elma Sirkesi ve Su

Sabah.com.tr'de aktarılan bilgilere göre, Elma sirkesinin içine bir miktar tuz dökün, karıştırın ve derz aralarına dökün. Ardından fayans aralarının temizliği için bir diş fırçası kullanın. Fırça ile boşlukları temizledikten sonra durulayarak tüm toz ve kirden arındırabilirsiniz.

Derleme: Objektifa.com