Pilav, başlı başına tüketilen yemeklerden olsa da et, kuru fasulye ve tavuk gibi yiyeceklerin yanına oldukça yakışır. Geleneksel Osmanlı mutfağından günümüze kadar gelen pirinç pilavı, bazı püf noktalarına dikkat edilmediği takdirde lapa olur ve lezzetini olumsuz yönde etkiler. Maalesef, bu çok sık karşılaşılan bir sorun olsa da dert etmenize hiç gerek yok! Çünkü şimdi, pilavı 2 dakikada tane tane yapan yöntemi paylaşacağız.

İLGİLİ HABER Lokantalar bu baharatı ekliyor ve işkembe çorbası kokmuyor... Çok kolaymış

 

Pilavın lapa olması sinir bozucu bir durumdur. Neyse ki ensonhaber.com'un verdiği bilgilere göre, Lapa olan pirinç pilavını kurtarmayı sağlayan ilginç bir yöntem paylaşıldı.

Lapa olan pilavın altını en küçük ocakta en kısık dereceye getirin.

Üstüne bir-iki dilim tost ekmeği ya da normal ekmek koyun ve kapağını kapatın.

Ekmek pilavdaki suyu ve buharı çekip daha da lapa olmasını engelleyecektir.

DÜNDEN KALMA PİLAV VARSA BU 2 YÖNTEMİ DENEYİN!

Dünedn kalan pilavı çöpe atmak yerine bu 2 yöntemi deneyerek değerlendirebilirsiniz:

Pilavı Omlet İçi Yap: Pilavı bir kasede çırpılmış yumurta ile karıştırarak omlet içi hazırlayabilirsin. Tavada biraz yağda pişirerek lezzetli bir omlet elde edersin. Üzerine isteğine göre peynir, sebze veya baharatlar ekleyerek zenginleştirebilirsin.

Pilavı Çıtır Tavuk Kaplaması: Pilavı küçük parçalara ayır ve bunları tavuk parçalarına kaplamak için kullanabilirsin. Tavuk parçalarını önce un, sonra çırpılmış yumurta ve son olarak pilav parçalarıyla kaplayıp kızgın yağda kızartabilirsin. Sonuç olarak çıtır dışı ve içi yumuşak, lezzetli bir tavuk elde edersin.

Kaynak: Ensonhaber.com Derleme: Objektifa.com