Çukurova'da yeni yapılan DSİ'nin sorumluluğundaki kapalı sulama sistemleri aktif ve düzgün çalışmayınca on binlerce dönüm alandaki ekili ve dikili tarım ürünleri kurudu, çiftçiler büyük zarar gördü.

Kapalı sulama boruları patlayıp filtreleri de tıkanınca bahçe ve tarlaları sulanmadığı için mağdur olan çiftçilerle birlikte CHP Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, yaşanan soruna sert tepki gösterdi. Çiftçilerle birlikte Ayhan Barut, zarar gören alanların afet bölgesi ilan edilmesini, üreticilerin zararlarının tespit edilip karşılanmasını ve hala süren sulama sorununa kesin çözüm bulunmasını istedi.

"SİSTEM ÇÖKTÜ, ÇİFTÇİ PERİŞAN OLDU"

Özel bir şirket tarafından projesi tamamlanan ve yeni devreye giren DSİ'nin sorumluluğundaki kapalı sulama sistemleri, herhangi bir arıtma ve filtreleme olmadan sisteme verilen suyun çamurlu, taşlı ve kirli olmasından kaynaklı ekili ve dikili tarım arazilerine ulaşmadı. Borular tıkanıp patlarken sulama parasını peşin ödeyen çiftçilerin filtreleri de tıkanıp işlevsiz kalınca tarım alanlarına su ulaşmadı, on binlerce dönüm alandaki mısırdan narenciyeye tüm tarım alanları neredeyse tamamen kurudu.

Büyük zararın oluştuğu ve çiftçilerin mağdur edildiği Adana'nın Kozan İlçesi'ndeki Tufanlı Köyü'nde mağdur çiftçilerle buluşan CHP Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, toplam 26 bin dönüm alanda üreticilerin mağdur edildiğine dikkat çekti.