Pazardan marketten alınan mısırlar, tencerede ocak üstünde saatlerce kaynatılır ve yumuşaması beklenirdi. Fakat artık böyle bir derdiniz olmayacak. Şimdi sizler için açıklayacağımız teknik sayesinde haşlama mısırı 5 dakika içerisinde elde edebileceksiniz. İhtiyacınız olan malzemeler havlu kağıt, fırın ve mısır. İşte haşlama mısırı şipşak hazırlama tekniği...

İLGİLİ HABER Kıyma kavururken 1 tatlı kaşığının ucu kadar ekleyin! Et sulu kalıyor ve asla kararmıyor

 

MISIRI HAVLU KAĞIDA SARARAK MİKRODALGAYA ATIN

Milliyet.com.tr'de paylaşılan içeriğe göre, mısır koçanını alıp havlu kağıda sarıyoruz. Havlu kağıdını sıkıca sardıktan sonra az miktarda su ile nemlendiriyoruz. Daha sonra bu şekilde hazırlanan mısırı mikrodalga fırına yerleştiriyoruz ve 3,5 dakika boyunca pişiriyoruz. Bu yöntemi deneyenler, mısırın bu hızlı teknikle muhteşem bir lezzet kazandığını vurguluyorlar. Geleneksel olarak saatler süren pişirme sürecine alternatif olarak, bu yöntemle mısırın hızla piştiği belirtiliyor.

AŞIRI TÜKETİLMESİ HALİNDE İSHAL YAPABİLİR

Süt mısır oldukça lezzetli ve besin değeri açısından zengin bir lezzettir. Fakat bugüne dek araştırılıp ortaya çıkarılmış en büyük probemlerinden biri aşırı tüketilmesi durumunda ishale sebep olmasıdır. Ancak ishal problemleriyle karşı karşıya kalmak istemiyorsanız süt miktarını aşırı koymaktan kaçınmanız gerekiyor. Şunu da aklınızdan çıkarmamak ta fayda var ki 1 koçan mısır ortalama olarak 2 dilim ekmeğe eşit geliyor.

HAŞLANMIŞ MISIRI SAKLAMA YOLU

Mısıe haşlanıp buzluğa konur mu diye soranları duyar gibiyiz. Bu sorunun cevabı evet. Pişen mıısırın ilk olarak suyu süzülür ve soğumaya bırakılır. Mısırlar soğuduktan sonra bıçak yardımıyla tanelere ayrılır. Veya bütün haliyle buzdolabı poşetine eklenerek buzluğa ya da derin dondurucuya gönderilir. 

Derleme: Objektifa.com - Göktuğ Efil