SASA Polyester Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Mehmet Şeker, Türkiye ekonomisinde yükselişin ‘Yatırım Bakanlığı’yla sağlanabileceğini söyledi. Çinli rakibinin petrokimya yatırımına karar verdikten 24 ay sonra üretime geçebildiğini belirten Şeker, “5 yıldır neredeyse başvuru yapmadığım kamu kuruluşu kalmadı. Hala üretime geçemedim. Yatırımcının tek muhatabı Yatırım Bakanlığı olmalı” dedi. 

Çukurova Üniversitesi İletişim Fakültesi ve Ekonomi Gazetesi Refleks iş birliğiyle gerçekleştirilen ‘Çukurova İletişim Refleksi’ programının konuğu olan SASA Polyester Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Şeker, Türkiye’nin katma değeri yüksek geliri beraberinde getirecek, hammaddeleri üretecek, büyük yatırımlara ihtiyacı bulunduğunu söyledi. 

Programın moderatörlüğünü gerçekleştiren gazeteci Mehmet Uluğtürkan’ın sorularını yanıtlayan SASA Polyester Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Şeker, Türkiye ekonomisinin en büyük sorununun cari açık olduğuna vurgu yaparak, “Cari açığı kapatabilmemiz için büyük yatırımlara ihtiyacımız var. Bugün 1 dolarlık ihracat yapabilmek için 85 cent ithalat yapmak zorunda kalıyoruz. Bu tabloyu 1 dolar ihracatı 45 cent ithalatla yapabilir hale getirirsek büyümeyi, refahı, gelişmeyi yakalayabileceğiz. Bunu da ancak katma değeri yüksek sektörlerde büyük ve rekabetçi üretimle sağlayabiliriz” dedi.

YATIRIMCI ÇOK YORULUYOR

Yumurtalık’ta 20 milyar dolarlık yatırımla 20 milyon ton kimyasal üretimi yapacaklarını anlatan Şeker, “Bu yatırımımızla ülkemiz ithalatının önemli miktarda azalmasına katkı sağlayacağız. Ancak, gerçekten çok yoruluyoruz. Yumurtalık’ta Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan Genel Kurmay’a, belediyelerden meslek odalarına yazışmadığımız kamu kuruluşu kalmadı. Oysa büyük yatırımların tek muhatabı Yatırım Bakanlığı olmalı. Çinli rakibim yatırımına karar verdiğinde 24 ayda üretime geçiyor ben 5 yıldır uğraşıyorum. Burada ciddi bir sıkıntı var” dedi.