Devlet, bazı vatandaşlara ÖTV muafiyeti imkanı sağlayarak sıfır model araçları ÖTV indirimiyle sunuyor. Engelli vatandaşlar için ÖTV muafiyeti şartları ve Hyundai i10 gibi modellerin fiyatları hakkında bilgi alın.

Devlet Tarafından Sağlanan ÖTV Muafiyeti ile Sıfır Model Araçlar Uygun Fiyatlarla Satışta

Devlet tarafından vatandaşlara sağlanan ÖTV muafiyeti ile birlikte birçok araç ÖTV'siz olarak satın alınabiliyor. Ancak ÖTV muafiyetinden faydalanmak için belirli şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Bu fırsatlardan en önemlisi engelli vatandaşlara sunulan imkanlar arasında yer alıyor. Sıfır model araçlarda ÖTV ödemeden araç sahibi olma hakkı tanınan engelli vatandaşlar için bu fırsat büyük bir avantaj sağlıyor.

ÖTV muafiyetinden yararlanmak için engelli olmanız gerekmektedir. Engelli vatandaşlara devlet tarafından önemli fırsatlar sunulurken sıfır otomobillerde ÖTV ödemeden araç sahibi olma hakkı tanınıyor. Bu sayede engelli bireylerin mobilite ihtiyaçları karşılanırken maliyetler de önemli ölçüde azalmış oluyor.

YENİ HYUNDAİ İ10 ÖTV'SİZ ALINABİLİYOR

ÖTV muafiyet sınırı 2023 yılında 1 milyon 4 bin TL'ye kadar artırılmıştı. Bu değişiklikle birlikte birçok araç, belirlenen sınırı geçmediği takdirde ÖTV'siz olarak satın alınabiliyor.

ÖTV muafiyeti hakkını belirleyen en önemli unsur, Engelli Sağlık Kurulu raporunda belirtilen engel oranıdır. 2018 yılında yürürlüğe giren yeni yasaya göre, engel oranı yüzde 90 ve üzeri olan bireyler ÖTV'den muaf olarak bir otomobil sahibi olabilir. Bu sayede engelli vatandaşlar, mobilite ihtiyaçlarını karşılamak için uygun fiyatlarla sıfır model araçlara sahip olabilirler.

Hyundai i10, ÖTV muafiyeti kapsamında olan modeller arasında yer almaktadır. İşte Mayıs 2023 itibarıyla Hyundai i10'un ÖTV muafiyetli fiyat listesi:

  • Hyundai i10 1.0 MPI Benzinli 67 Beygir Jump Otomatik: 286.331 TL
  • Hyundai i10 1.2 MPI Benzinli 84 Beygir Style Otomatik: 291.641 TL
  • Hyundai i10 1.2 MPI Benzinli 84 Beygir Elite Çift Renk Otomatik: 305.990 TL

Bu fiyatlar, ÖTV indirimi uygulanmış olarak belirlenmiştir. Engelli vatandaşlar, belirtilen şartları sağladıklarında ve engel oranı yüzde 90 ve üzerinde olduğunda, yukarıdaki Hyundai i10 modellerini ÖTV'siz olarak satın alabilirler.

ÖTV muafiyeti, engelli vatandaşlar için önemli bir destek mekanizmasıdır. Hem mobilite ihtiyaçlarını karşılamak hem de uygun fiyatlarla sıfır model araçlara sahip olmak isteyen engelli vatandaşların, ÖTV muafiyeti şartlarını göz önünde bulundurmaları önemlidir. Bu sayede devletin sağladığı imkanlardan en iyi şekilde yararlanabilirler.