Sigara böreği, yediden yetmişe herkesin severek tükettiği atıştırmalıklardan biridir. Her öğün yenebilen sigara böreği genellikle çay ile servis edilen lezzetlerdendir. Ancak tüm ev hanımlarının fark etmeden yaptığı yanlış sigara böreğinin hamur kalmasına ve için çiğ olmasına yol açıyor. 

Neden sigara böreğim çıtır çıtır olmadı sorusunu yöneltiyorsanız doğru adrestesiniz. Hazır yufkadan da yapılan sigara böreğinin hamur kalmasının en önemli sebebi pişirme esnasında yaptığınız hatalardan kaynaklıdır. Peki çıtırtısı salondan duyulacak sigara böreği nasıl hazırlanır? İşte tüm detaylar...

Nefisyemektarifleri.com sitesinde paylaşılan bir içerikte; çıtır çıtır sigara böreği için uygulamanız gereken adımlar teker teker paylaşıldı ve yaptığınız hatalar açıklandı. İşte sigara böreği kızartırken dikkat etmeniz gerekenler:

Sıra geldi kızartma işlemine. Sararken verdiğim püften sonra kızartırken de ince noktalarımız var. Öyle ocağın altını sonuna kadar açıp yağı kızgınlıktan delirtip börekleri şipşak kızartırsak renkleri kötü içi pişmemiş börekler çıkıyor ortaya ya da yağ çekmiş ısırınca yağ tadı aldığımız.

Size tavsiyem bolca yağımızı  ocağımıza alalım. Ocağın altını orta atesin bir tık altında çok yüksek olmamalı açalım yağımız kızsın. Ama yanma derecesine kadar değil. Börekleri dizelim aldığı kadar. Dizdikten sonra çok beklemeden hemen masayla(çatal falan batırarak değil)nazikçe çevirelim. Sonra az bekleyip yine çevirelim hırpalamadan. Ateşi açmayalım aynı derecede kalsın. Lakin börekleri sık sık çevirelim. Taaa ki misss gibi gözlere bayram renk alana kadar. Tüm börekleri aynı şekilde pişirelim. yağ çok fazla ısınırsa börekleri çıkartırken arasıra kısalım iyice. Diğerlerini dizince yine orta atesin bir tik altına getirelim.

YUMURTA EKLEMEYİ UNUTMAYIN

Sigara böreğini pişirirken çatlamasını engellemek adına, harcına bir yumurta ekleyin. Yumurta, iç harcın birbirine yapışmasını sağlar ve yufkanın içinde kalmasına destekte bulunur. Çıtır bir börek elde etmeyi arzuluyorsanız, yumurta, soda ve süt karışımını yufkaya sürebilirsiniz. Ancak bu yöntemi, fırında pişireceğiniz börekler için kullanmanız daha uygundur. Böreği sosladıktan sonra iç harcı yerleştirip sarmaya başlayabilirsiniz.

PRATİK SİGARA BÖREĞİ 

Hazır yufka

Böreklik lor peyniri

Maydanoz

Kızartmak için:

Sıvı yağ

Yufka üçgen şeklinde 12 eş parçaya bölünür.
Doğranmış maydanoz ve peynir karıştırılarak iç harcı hazır edilir.
Her üçgen yufkanın alt ucuna bir kaşık dolusu kadar peynir harcı yayılır.
Yufkanın kenarlar malzeme dökülmemesi için içe doğru bükülür ve yufka rulo şeklinde sarılır.
Uç kısmı su ile hafifçe ıslatarak kapatırsanız börekleriniz açılmayacaktır.
Hazırlanan börekler kızgın yağda çevrilerek pişirilir.
Dilerseniz boş bir zamanınızda hazırlayacağınız börekleri dolap poşeti ile derin dondurucuda muhafaza edebilir, yiyeceğiniz zaman istediğiniz kadarını kızartabilirsiniz. Afiyet olsun…

Kaynak: Nefisyemektarifleri.com, Objektifa.com