Ev sahibi olma hayali kuranlar için Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) yeni bir fırsat sunuyor. Yükselen konut fiyatlarına alternatif bir çözüm olarak TOKİ, 33 ilde toplam 306 arsa satışına başladı. İşte, emlak yatırımı yapmak veya kendi evini inşa etmek isteyenler için bu büyük fırsatın detaylı.

TOKİ %25 Peşinat İstiyor

TOKİ tarafından yapılan açıklamaya göre, arsa satışları konut, ticaret, sanayi ve turizm tesis alanları için geçerli olacak. Ayrıca, gemi söküm ve plansız niteliğindeki arsalar da yüzde 25 peşinat, 48 ay vade ve KDV'den muaf şekilde açık artırma yoluyla satılacak. Satışlar, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın desteğiyle gerçekleştiriliyor.

Hangi İllerde Arsa Satılacağı Açıklandı

Açık artırma ile satışa sunulan arsalar; Adana, Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bitlis, Bursa, Çanakkale, Çorum, Diyarbakır, Eskişehir, Elazığ, Hatay, İstanbul, İzmir, Karabük, Kocaeli, Konya, Malatya, Mersin, Muş, Muğla, Niğde, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Şırnak, Tekirdağ, Uşak ve Yalova olmak üzere toplam 33 ilde gerçekleştirilecek. TOKİ'nin arsa satışı için muhammen bedeli yaklaşık 6.262.062.586 TL olan arsalar, toplamda 1.539.369 m2 büyüklüğünde. İlgilenen yatırımcılar ayrıca "www.emlakmuzayede.com.tr" adresi üzerinden de teklif verebilecekler.

TOKİ, arsa almak isteyenlere ödeme kolaylığı da sağlıyor. Alıcılar, arsa bedelinin yüzde 25'ini peşin ödedikten sonra kalan tutarı 48 ay vade ile taksitlendirebilecek. Bu esnek ödeme planı, pek çok kişinin arsa yatırımı yapmasını veya kendi evini inşa etmesini kolaylaştıracak.