Adana Çukurova ilçesi Tutar Sitesi C blokta B.B. ve O.B.'nin  taşıyıcı sistemine zarar verdikleri bina, depremde 63 kişiye mezar oldu. Kiriş kesen ve buna karşı çıkanları da silahla tehdit eden baba-oğul tutuklandı. 

K.Maraş merkezli 6 Şubat depremlerinde, Adana'nın Çukurova ilçesindeki Tutar Yapı Sitesi'nin C Blok'u yıkıldı. Apartmanda yaşayan 63 kişi hayatını kaybetti. Ancak garip olan sitenin diğer 3 blokunun sapa sağlam ayakta kalmasıydı.  

2019 yılında, C Blok’un giriş katı ile birinci katında tadilat yapan B.B. ile oğlu O.B.'nin binanın taşıyıcı sistemine zarar verdiği, bu nedenle yıkımın gerçekleştiği belirtildi.  

Binanın kirişlerinin kesilerek giriş kattaki dükkan ile birinci kattaki dairenin proje dış merdivenle birleştirildiği de ifade edildi. 

RAPOR YURTTAŞLARI DOĞRULADI 

Yıkılan binada hayatını kaybedenlerin yakınları hiç pes etmedi. Çukurova Üniversitesi’nden gelen bilirkişi raporuna itiraz ettiler. Ardından Karadeniz Teknik Üniversitesi’ne yeni bir rapor hazırlatıldı.  

Rapor, tam 16 aydır yurttaşların ısrarla ifade ettiği skandallar zinciri doğrulandı. B.B. ve O.B. yaptıkları tadilat ile binanın taşıyıcı sistemine zarar verdikleri ve bu nedenle de asli kusurlu oldukları belirtildi. 

Daha önce haklarında “kovuşturma yer yoktur” kararı verilen ve yüzden yargılanmayan baba ile oğlu, önceki gece gözaltına alındı, dün de tutuklanarak cezaevinde gönderildi.