Yeşil fasulye tarşusu, sadece kış aylarında değil yaz aylarında da büyük bir afiyetle tüketilebilen turşular içerisinde yer alır. Ancak bu turşunun en önemli özelliği suyunu salmaması ve kıtır kıtır olmasıdır.

Özellikle ızgara köfte ve tavuk gibi yemeklerin yanında giden yeşil fasulye turşusu bu tarife dikkat edilerek yapıldığında, asla kötü kokusunu kavanoza salmıyor ve çıtır çıtır bir dokuya sahip oluyor.

İLGİLİ HABER Faizsiz Kredi Arayanları Rahatlatacak Bankalar! Geri Ödemesi de Çok Kolay, Böylesine Can Feda!

ÇITIR ÇITIR YEŞİL FASULYE TURŞUSU İÇİN İNCELİKLER

500 gr yeşil fasulye
1 baş sarımsak
6 bardak su
Yarım fincan kadar kaya tuzu
İsteğe göre acı biber

İlk olarak yeşil fasulyelerin kılçıklarını ve saplarını ayıklayın. Daha sonra soğuk suyun altında iyice yıkayın.

Daha sonra derin bir tencerenin içerisine yukarıda vermiş olduğumuz ölçülerde su koyun. Tencerenin içerisinde fasulyeleri bir taşım olacak şekilde kaynatın.

Harcını hazırlamak için sarımsakları acı biberi ve tuzu iyice ezip karıştırın. Tencerede kaynatmış olduğunuz fasulyeleri, harcın içerisine batırıp çıkartın ve cam kavanozların içerisine boşaltın.
Kavanoza fasulyeleri koyarken bir miktar harç, bir miktar fasulye şeklinde, harç ve fasulyeler bitene kadar işleme devam edin.

Kavanoza doldurmuş olduğunuz fasulyeleri 15 gün kadar bekletin. 15 gün sonunda fasulye turşunuzu afiyetle tüketebilirsiniz.

Afiyet olsun…

KARADENİZ BAŞKENTİ

Yeşil fasulye turşusu ve kavurması en çok Karadeniz Bölgesi'nde tüketilir. Özellikle Zonguldak ile Trabzon arasında bilhassa Ordu ve Giresun'da yeşil fasulye turşusu en çok tercih edilen lezzetlerinden başındadır. Kendi başına da tüketilebilen fasulye turşusu yemeklerin yanında da servis edilmektedir. Peki fasulye turşusu nasıl yapılır?

Zeytinyağlı Taze Fasulye Kavurması Tarifi İçin Malzemeler

Yarım kilo taze fasulye
2 domates
1 soğan
3 sarımsak
Tuz
Pul biber
Zeytinyağı

Fasulyeleri ince doğrayın ve 20 dakika suda haşlayın. Bu arada domatesleri küp küp doğrayın soğanı ince doğrayın ve sarımsakları da ince doğrayın.

Soğan ve sarımsağı zeytin yağ ile kısık ateşte tencerede pembeleşene kadar kavrulur. Domatesler eklenir ve 5 dakika pişirilir.

Tuz ve pul biberi ekleyin. Haşlanmış fasulyeleri süzdürülüp tencereye eklenir ve biraz kavrulur. Pilav ve salata ile servise hazırlanır

Kaynak: Milliyet.com.tr, Nefisyemektarifleri.com